Morwa - małe, pyszne i zdrowe owoce

  • 4

Owoce morwy są słodko-kwaśne i idealnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska. Można przygotowywać z nich dżemy, konfitury i dodawać do wypieków.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Morwa - małe, pyszne i zdrowe owoce
fot. Fotolia

Niegdyś morwa, niezależnie od odmiany, chętnie sadzona była w parkach i ogrodach. Dziś jest trochę zapomniana, na szczęście powoli zdaje się powracać do łask.

Morwa może występować w postaci dużych krzewów lub małych albo średniej wielkości drzew. Spośród kilkunastu jej gatunków, do najbardziej znanych zalicza się morwę czarną i morwę białą. Owoce z wyglądu przypominają jeżyny, mają słodko-kwaśny smak.

Preparaty sporządzane z liści morwy mają właściwości antybakteryjne. Osłabiają apetyt na słodkie, dlatego warto wzbogacić swoją dietę o te owoce. Kora morwy wykorzystywana jest w specyfikach leczniczych o działaniu m.in. przeciwkaszlowym czy moczopędnym.

Ze świeżych owoców morwy przygotowuje się przetwory różnego rodzaju: dżemy, konfitury, wina, nalewki. To idealny dodatek do różnego rodzaju deserów - i to niskokaloryczny! W 100 gramach morwy białej znajduje się tylko 67 kalorii, w czarne - 64 kalorie.

Warto wiedzieć, że dawniej w Azji z kory morwy białej produkowano banknoty, a wysuszone i zmielone owoce dodaje się do ciast, z których wypiekany jest chleb. W przemyśle sok z tych owoców wykorzystywany jest do barwienia wielu produktów. Z kolei gejsze przyrządzały krem z kwiatów morwy - likwidował piegi, przebarwienia oraz wygładzał cerę.

Owoce morwy zawierają m.in.:
- kwasy organiczne
- pektyny
- witaminę C
- witaminy z grupy B
- karoten
- żelazo (w morwie czarnej jest go więcej)
- wapń
- magnez
- kwas foliowy
- potas
- fosfor

Dowiedz się, do czego wykorzystać owoce morwy >>>