Naturalne sposoby zamiast sztucznych energetyków

Natura obfituje w produkty, które w skuteczny sposób dodają energii. Czym więc zastąpić sztuczne napoje energetyczne z puszki?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Naturalne sposoby zamiast sztucznych energetyków
fot. Fotolia

Są sytuacje, kiedy najzwyczajniej w świecie odczuwamy brak energii. Takie samopoczucie najczęściej dopada nas w okresie przesilenia lub kiedy pogoda jest niesprzyjająca (niskie ciśnienie lub kiedy jest parno i duszno). Wówczas próbujemy różnych sposobów aby dodać sobie energii – niestety najczęściej kończy się na puszcze napoju energetycznego.

Natura jednak wyposaża nas w cały arsenał produktów, którymi możemy się wspomagać zamiast niezdrowych, naszpikowanych chemią napojów. Najbardziej popularna jest kawa, jednak to nie o ona zasługuje na wzmiankę. Oto kilka innych sposobów:

1. Banany - są źródłem tych zdrowych węglowodanów i witaminy B6, mają właściwości łagodzące zakwasy, dzięki dużej zawartości potasu. Ponadto kolor! Żółty to kolor energetyzujący!

2. Sok pomidorowy - nie tylko dodaje energii, ale także orzeźwia. Pomaga także oczyścić organizm z toksyn. Zawiera likopen, czyli naturalny przeciwutleniacz wspomagający odbudowę komórek.

3. Suszone owoce - działają energetyzująco dzięki fruktozie. Na przykład rodzynki są bogatym źródłem magnezu i witamin z grupy B.

4. Buraki - zwiększają prześwit w żyłach i tętnicach, dzięki czemu serce jest lepiej ukrwione, pompuje więcej krwi a mięśnie potrzebują mniej tlenu. Mechanizm, który uruchamia się po zjedzeniu buraków albo wypiciu soku z buraczków, usprawnia także koncentrację i działanie mózgu.

5. Sok z wiśni - przyspiesza regenerację, pobudza.

6. Jabłka - zawierają cukry proste, które natychmiast dają dodatkową porcję energii. Są bogatym źródłem kwercetyny, substancji przyspieszającej metabolizm. W połączeniu z cynamonem, zwiększa ciepłotę ciała, dodatkowo podkręcając spalanie tkanki tłuszczowej w energię.

7. Imbir - jest jednym z najbardziej popularnych produktów wśród sportowców, gdyż potrafi zmniejszyć bóle mięśni po treningu i ma działanie pobudzające metabolizm. Można go stosować na wiele sposobów, jako dodatek do herbaty, do marynat, lub starty, jako dodatek do potraw.

8. Czerwone mięso - dzięki zawartości L-karnityny, czyli środka pobudzającego, skutecznie dodaje energii. Substancja ta ma także właściwości działające na ośrodek szczęścia.