Wykorzystujemy jej dwie części - korzeń i liście. Cykoria, bo o niej mowa, to warzywo posiadające mnóstwo cennych właściwości odżywczych. Warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej - to, że jest zdrowa, jest oczywiste - i stosować w kuchni jak najczęściej.
Rozróżniamy kilka odmian tego warzywa:
- czerwona: dodawana zazwyczaj do sałatek. Ma wiele witamin i minerałów. Jej liście wykorzystywane są często do dekoracji.
- korzeniowa: używana do produkcji kawy zbożowej. Rośnie na grządkach.
- zielona: ma gorzkawy smak; fantastyczny dodatek do zup i sałatek.
- biała: rośnie, tak jak zielona, w ciemnych pomieszczeniach. Tak też powinna być przechowywana.
Warzywo, jakim jest cykoria to doskonałe źródło kwasu foliowego i karotenu, dlatego też powinna być często spożywana przez kobiety w ciąży. Posiada wiele witamin z grupy B. Zawiera mnóstwo minerałów: fosfor, cynk, mangan, magnez, żelazo, potas. Pomaga na wzdęcia i zatwardzenia.
Jak już wspomniałam, korzeń cykorii korzeniowej wykorzystywany jest przy produkcji kawy zbożowej. Jest też bardzo dobrym środkiem wspomagającym przy leczeniu cukrzycy - zawiera bowiem inulinę. Obniża poziom glukozy oraz cholesterolu. Cykoria korzystnie wpływa na zmniejszenie wagi.
Warto zaznaczyć, że kupując cykorię, powinniśmy wybierać mniejsze odmiany, bez plamek na liściach; polecam także zwrócić uwagę na jakość liści – kupujcie te, które wyglądają na chrupkie! Po przyniesieniu do domu, cykorię trzymajcie w ciemnych szafkach.
karola25