Niespotykane owoce: ręka buddy, durian i dulse

Nasz świat jest piękny dzięki temu, że jest tak bardzo zróżnicowany. Na co dzień używamy w swojej kuchni tradycyjnych produktów i dobrze znanych składników.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Niespotykane owoce: ręka buddy, durian i dulse
fot. Fotolia

W kuchni gotujmy nie może jednak wiać nudą, dlatego wzięliśmy pod lupę niespotykane owoce. Przed Wami ręka buddy, durian i dulse.

Tajemnicza ręka buddy

Owoc z podnóża Himalajów, Cytron, jest bardziej znany wśród koneserów jak ręka buddy. To jeden z najdziwniejszych cytrusów uprawianych na naszej planecie. Jego krzewy są niewysokie, osiągają najwyżej 3 m wysokości, pędy są korpulentne, a gałęzie posiadają kolce. Cytrony mają duże, jajowate owoce z marszczeniem przypominającym palce u dłoni. Czasami rozkładają się na zewnątrz i wyglądają jak pęczek marchewek. Najczęściej wykorzystywany jest w sałatkach i dekoracjach.

Durian - znacie ten mocno aromatyczny owoc?

Durian - dziwny owoc o niezbyt przyjemnym zapachu i bardzo ciekawej budowie od lat zadziwia swoim smakiem. Należy do rodziny roślin ślazowatych i chociaż posiada około 30 gatunków to 2/3 z nich jest trujących dla człowieka. Większość z nich można spotka tylko w tropikalnych dżunglach zwłaszcza na terenie Azji, ale niektóre występują także na ziemiach polskich.
Cechą charakterystyczną durianu jest jego kształt oraz nieprzyjemny zapach, który jest tak intensywny, że do niektórych miejsc publicznych nie można z nim wchodzić. Świadczą o tym wywieszki informujące "No Durian". Jeżeli chodzi o kształt to owoc ma zieloną, całkiem grubą skórkę pokrytą małymi kolcami. W przekroju przypomina główkę czosnku, z tym że jego ząbki są koloru żółtego.
Najbardziej znany gatunek tych owoców to durian właściwy.

Dulse - luksusowe czerwone algi

Źródło białka, minerałów i witamin - to główne zalety dulse, rośliny, która upodobała sobie północne wybrzeża Oceanu Atlantyckiego lub Spokojnego. Jego cechą charakterystyczną są duże liście, które po zerwaniu przypominają fioletowe kawałki sałaty. Jest stosowana powszechnie z pieczywem w formie tradycyjnych kanapek, ale także jako dodatek do zup oraz pizzy.

Jesteśmy ciekawi czy tym artykułem zainspirujemy Was do eksploracji sklepowych półek w poszukiwaniu nowych i rzadko spotykanych owoców.

Dowiedź się więcej na temat dulse! >>>