Makarony są zróżnicowane pod względem kształtu, zastosowanych zbóż, a także kolorów. Zielone otrzymujemy przez dodanie szpinaku, czerwone – pomidorów, marchwi lub papryki. Czarne robi się z dodatkiem atramentu z mątwy lub kałamarnicy. Fioletowe są barwione sokiem z buraków, jeszcze inne szafranem lub dynią.
Pierwsza wzmianka o stosowaniu do makaronu pomidorów pochodzi z XVII wieku. Sos pomidorowy przygotowywany ze szczyptą soli i kilkoma liśćmi bazylii, zaczęli stosować do makaronu dopiero we wczesnych latach XIX wieku uliczni sprzedawcy z południowych Włoch.
Przy wyborze sosu do makaronu warto zapamiętać kilka zasad. Pióra dobrze będą się komponowały z mięsem, cienkie gładkie nitki typu spaghetti pasują zarówno do sosów oliwnych, jak i pomidorowych, a długie wstążki świetnie wymieszają się i doskonale smakują z sosami śmietanowymi.
Zobacz przepisy z wykorzystaniem makaronu >>>
Polacy średnio zjadają 5 kg makaronu rocznie, co plasuje nas dopiero na 19 miejscu w świecie. Na pierwszym miejscu znajdują się oczywiście Włosi (zjadają aż 28 kg), po nich Wenezuelczycy (prawie 13 kg). Pierwszą trójkę zamyka Tunezja (niemal 12 kg).
Źródło wydanie specjalne Pani domu