Czasem zdarza nam się że ogórek zielony jest gorzki i jeżeli tego nie zauważymy, możemy zepsuć tym smak np. całej sałatki bądź mizerii. Gorzki smak ogórka gruntowego może być związany ze złym jego obraniem. Na przykład ogórek stanie się gorzki, jeżeli zaczniemy warzywo to obierać od ciemniejszej strony. Warto dlatego pamiętać, aby ogórki zawsze obierać od strony jaśniejszej. Będziemy mieć wtedy pewność, że nasz ogórek nie będzie gorzki.
Ogórki gruntowe można posadzić w przydomowym ogródku. Należy tylko pamiętać, żeby trzymać się instrukcji podanej na opakowaniu. Ogórki należy sadzić w maju. Dlaczego? Pod wpływem minusowych temperatur ogórki mogą zwyczajnie "zmarznąć" i nie wydać żadnych plonów. Aby tego uniknąć najlepiej sadzić je właśnie w maju, ponieważ z zasady w tym miesiącu jest już cieplej. Jeżeli jednak zdarzą się przymrozki, trzeba wybrać się do ogródka i przykryć ogórki jakimś materiałem. Wtedy uchronimy siebie przed utratą naszych zbiorów.
Odmianą ogórka gruntowego jest ogórek szklarniowy.
Skąd pochodzą ogórki, jaka jest ich historia?
Ogórki zalicza się w zasadzie do najstarszych roślin warzywnych. Ogórki znane są od ponad trzech tysięcy lat. Ogólnie twierdzi się, że ogórek pochodzi z Indii. Dzikie odmiany ogórka rosną między innymi na południowych stokach Himalajów.
Z Azji ogórki zaczęły rozprzestrzeniać się bardzo szybko na pozostałe kontynenty. O ogórkach wiedziano już w Rzymie, Grecji czy starożytnym Egipcie. Uprawiano tam ogórki już od dawna. Ogórek do Ameryki trafił dzięki podróżom Krzysztofa Kolumba. Ogórki sprowadzono do Polski około 400 lat temu. Hodowlę ogórka w szklarni rozpoczął i jednocześnie zapoczątkował, król francuski Ludwik XIV. Współcześnie uprawia się go w ten sposób już na całym świecie.
Ogórki należą do jednorocznej rośliny z rodziny dyniowatych, są jej owocem. Najwięcej najlepszych ogórków jest latem (od początku czerwca
do końca sierpnia). Są wtedy najsmaczniejsze.
do końca sierpnia). Są wtedy najsmaczniejsze.
Ogórki są warzywami, które można kuchni wykorzystać na wiele różnych sposobów. Można je z powodzeniem jeść na surowo, ponieważ są bardzo dobre i smaczne. Można również na różne sposoby je przetwarza. Surowe najczęściej kroi się na kanapki bądź do mizerii, ewentualnie do wiosennych, pysznych sałatek. Z ogórków można także przyrządzić sos tzatziki (wystarczy zetrzeć ogórka na tarce).
To nie jest koniec sposobów, jeżeli mowa o przyrządzaniu ogórka. Można je kisić, otrzymamy wtedy kiszone ogórki. Można przyrządzić je w zalewie octowej na tak zwane konserwowe ogórki. Kroić je można na różne kawałki, plasterki. Można także wkładać je do słoika w całości.
Popularnym przepisem są ogórki w musztardzie, bądź ogórki na ostro z papryką chilli i pieprze cayenne. Z ogórków można zrobić także wiele sałatek, które można zakonserwować w słoiku i mieć na zimę, na przykład jest to sałatka szwedzka.
Warto też wspomnieć o pysznej zupie ogórkowe, która zwłaszcza latem króluje na polskich stołach. Używamy do niej kiszonych ogórków. Jest naprawdę bardzo smaczna i popularna w Polsce.
Ogólnie ogórki dzielą się na trzy rodzaje:
-gruntowe - są to te, które mają chropowatą skórkę, niekiedy z włoskami. Te właśnie wykorzystuje się do kiszenia,
-korniszony - są to te, które wytwarzają owoce o długości do 7 cm, owoce te są krępe,
-szklarniowe - mają gładka skórkę i osiągają największe rozmiary.
Jakie są właściwości ogórka?
Ich wartość odżywcza nie jest zbyt duża, ale cenione są za zawartość związków, które mają charakter zasadowy. Dzięki temu bardzo dobrze wpływają na odkwaszenie organizmu. Często ogórek to składnik diet odchudzających, ponieważ ma małą wartość kaloryczną oraz pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu.
Ogórka zaleca się spożywać w przypadku chorób dróg moczowych, chorobach serca czy reumatyzmie. Wszystko to dzięki zawartości potasu. Ogórek pomaga także chorym na zaparcia oraz cukrzycę.
Ogórki a kosmetyka
Ogórki uznawane są na naturalny środek kosmetyczny. Świeży ogórek pomoże na zbyt mocną opaleniznę czy opuchnięte powieki. Ogórek likwiduje także cienie pod oczami oraz łagodzi lekkie oparzenia. Wyciąg z ogórka działa ściągająco i oczyszczająco.