Odkryj moc mięsa z Robertem Sową

  • 3

Już w sprzedaży z najnowszym numerem Party. Życie gwiazd kolejna książeczka kulinarna "Kuchnia jak u Sowy Odkryj moc mięsa".

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Odkryj moc mięsa z Robertem Sową
Kiedy słyszymy „mięso mielone”, od razu mamy przed oczami swojski kotlet, ewentualnie sos boloński do spaghetti. Niesłusznie, bo z tego prostego kładnika da się wyczarować wiele finezyjnych, eleganckich i smacznych potraw. Postaram się Państwa o tym przekonać!

 
 

Drodzy Państwo!

 

Mielonym mięsem można nadziewać pierogi (zdradzę dziś znakomity przepis na te z kaczką) albo zrobić z niego lekkostrawne klopsiki z dodatkiem fety. Rewelacyjnym pomysłem jest też przyrządzanie domowych pasztetów, które – dzięki różnym dodatkom, przyprawom i farszom – zadowolą podniebienie każdego smakosza. Sprawdzą się też świetnie w roli przystawek. Kto raz spróbuje pysznego pasztetu z wątróbek, który jest idealnym dodatkiem do świeżego pieczywa, czy też wiejskiego pasztetu z orzechami i migdałami, ten nigdy już nie będzie się zastanawiał, co podać swoim gościom na letnich imprezach jako dodatek do sałat czy grillowanych warzyw. Mam nadzieję, że w przepisach, które podaję na kolejnych stronach, znajdą Państwo wiele inspiracji. A ja życzę miłego mielenia, siekania i eksperymentowania z nowymi smakami! 

 

Robert Sowa

 

 

Przepis na Pasztet z wątróbek drobiowych z grzankami 

 


 

Składniki na 1 kg pasztetu

 

- 500g oczyszczonych wątróbek drobiowych

- 500ml mleka

- 100ml miodu pitnego półtorak

- 100ml wiśniówki

- 50ml miodula

- 2 drobno pokrojonej szalotki

- łyżka listków świeżego tymianku

- rozgnieciony ząbek czosnku

- 500g pokrojonego w kostkę wiejskiego masła

- 6 ekologicznych jaj wiejskich

- pieczywo na grzanki

- 200ml sklarowanego masła

- przyprawy: sól morska, gałka muszkatołowa, grubo mielony czarny pieprz

 

Wykonanie: 

1. Wątróbki zalej mlekiem, odstaw na około 7 godzin, a następnie dokładnie osącz, wypłucz i osusz.

2. W rondelku podsmaż szalotki, tymianek oraz czosnek, po chwili wlej miód pitny, wiśniówkę i miodulę. Całość zagotuj, a gdy część płynu odparuje, odstaw do wystudzenia.

3. W rondelku na małym ogniu rozpuść  masło. Wątróbkę rozdrobnij w blenderze, dodaj alkohol z ziołami i jajka. Następnie stopniowo wlewaj rozpuszczone masło. Otrzymaną masę dopraw do smaku i przelej do formy.

4. Pasztet przykryj papierem pergaminowym, ustaw w brytfannie wypełnionej wrzątkiem i wstaw na godzinę do piekarnika rozgrzanego do 150°C (temperatura wewnątrz upieczonego pasztetu powinna wynosić około 70°C).

5. Po wyjęciu z piekarnika pasztet ostudź, zalej sklarowanym masłem i odstaw do lodówki. Tak przygotowany pasztet przed podaniem zanurz wraz z formą w gorącej wodzie, pokrój ciepłym nożem. Podawaj z grzankami.

 

Źródło: Party Życie gwiazd!