Odmiany i właściwości fasoli

  • 1

Po bretońsku czy podana w zupie, fasola zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych potrzebnych dla organizmu. Warto korzystać z jej dobrodziejstw!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Odmiany i właściwości fasoli
fot. Fotolia

Najczęściej fasolę wykorzystywana jest do zrobienia popularnej zupy fasolowej lub fasolki po bretońsku. Jest twarda, w związku z czym aby zrobić z niej jakieś dobre danie, należy wcześniej ją przygotować.

Najpierw należy ją wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie zalać i moczyć w naczyniu całą noc (minimum 8 godzin). Następnie odcedzamy i zalewamy świeżą wodą. Gotujemy 10 minut i znów odcedzamy, zalewamy świeżą wodą a następnie gotujemy do miękkości. Gotowanie fasoli trwa wtedy o wiele krócej, niż gdybyśmy ją wsypali bezpośrednio z opakowania.

Fasola zawiera dużo białka, witaminy B, A, E i PP. Oprócz witamin posiada też dużo minerałów, m. in. cynk, żelazo i fosfor. Jest bogatym źródłem magnezu i wapnia. Zawiera dużą ilość witamin z grupy B, w tym bardzo ważną tiaminę, czyli witaminę B1.

Dzięki niej poprawia się nasza pamięć, działa uśmierzająco na ból a także przeciwdepresyjnie. Oprócz tego wspomaga funkcjonowanie trzustki, wątroby i jelita grubego. Wzmacnia serce i chroni przed zawałami. Obniża ciśnienie i redukuje cholesterol.

Fasolka jest dość kaloryczna. Około 100 gram produktu zawiera niecałe 300 kalorii.

Rozróżniamy wiele odmian fasoli. Do najpopularniejszych zaliczymy:
- biała (mały lub duży Jaś) - produkuje się z niej gulasze, potrawki i zupy.
- czerwona - jedzona na słodko w deserach, dodawana do mięs i warzyw.
- czarna - popularna w Ameryce Łacińskiej i stosowana do produkowana dań z wołowiny i wieprzowiny.
- mung - bardzo drobna, ma ok. 3 mm, stosowana do potraw w postaci kiełków.

W Polsce fasolka znana jest oprócz wspomnianej fasolki po bretońsku czy zupy fasolowej m. in. w: polędwiczkach z warzywami lub fasoli z pomidorami.

W związku z tym, że fasola zawiera duże ilości fitohormonów jest polecana kobietom.