Ogórek zielony, to szlachetny przedstawiciel licznej rodziny dyniowatych, a jego uprawa znana jest od ponad trzech tysięcy lat.
Od zawsze ceniony był nie tylko ze względu na smak - w medycynie ludowej przypisywano mu duże właściwości lecznicze, a szczególnie przy zwalczaniu wysokiej temperatury. Jego smak, a także właściwości lecznicze, wysoko ceniono w starożytnej Gracji.
Ogórek pochodzi z terenów północno - zachodnich Indii, a trafił do Europy w starożytności.
Handel oferuje nam ogórki przez cały rok, ale sezon na świeże, z " pola " - rozpoczyna się w czerwcu i w zależności od pogody, trwa do września.
W naszych czasach ogórek cieszy się dużym powodzeniem ze względu na smak, ciekawy aromat, a także świadomość, że nic tak nie orzeźwia i nie gasi pragnienia jak ogórek. Posiada on jeszcze bardzo ważna zaletę - odchudza, a więc jest to wymarzone warzywo dla tych wszystkich, którzy chcą schudnąć i mieć wymarzoną sylwetkę.
Z uwagi na kwas mlekowy, który posiada, ogórek kiszony jest bardzo cenny dla zdrowia. W polskiej tradycji kulinarnej najczęściej występuje ogórek w postaci mizerii ze śmietaną i jako dodatek do sałatki z pomidorów. Na zimę ogórki przetwarzamy kisząc je.
Proponuję, aby ogórki miały w naszej polskiej kuchni większe znaczenie niż do tej pory, tym bardziej, że są łatwe do wyhodowania w przydomowym ogródku, na działce i stosunkowo tanie w zakupie, a dobrze przygotowany, może być przechowywany nawet przez dwa lata i nadal jest jędrny, pachnący i apetyczny.
Ogórki konserwowe albo kiszone trzeba przechowywać w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach, najlepiej w piwnicy.
Śmieszne przepisy z ogórkiem, w sam raz dla dzieci! >>>