Za najlepsze uważane są oliwy z pierwszego tłoczenia na zimno (włoskie extra vergine, hiszpańskie – extra virgen). Zawierają najwięcej cennych składników odżywczych i są najbardziej aromatyczne. Najlepiej jeść je na zimno, np. w sosach i dressingach lub jako dodatek do pieczywa (sposób popularny we Włoszech) – wtedy można docenić w pełni ich zalety. Smak oliwy z oliwek zależy nie tylko od sposobu tłoczenia, ale także od gatunku owoców i czasu zbiorów. Warto sprawdzić także z jakiego kraju i rejonu pochodzi (informację znajdziesz na opakowaniu).
Greckie oliwy – są pikantne i lekko ziołowe.
Greckie z Krety – łagodniejsze, z owocowym aromatem.
Hiszpańskie – łagodniejsze, z wyrazistą owocową nutą, np. jabłkową lub migdałową.
Włoskie z północy – słodkawo-orzechowe.
Włoskie z południa – bardzo wyraziste, lekko korzenne.
Tańsze oliwy (pure olive oil, pomace, sansa) produkuje się z wytłoczyn. Nadają się głównie do smażenia. Czasem wzbogaca się je dodatkiem oliwy extra vergine.
Same zalety oliwy
Doskonała dla zdrowia
Oliwa z pierwszego tłoczenia obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, obniżające poziom cholesterolu we krwi. Zawarty w niej kwas oleinowy przeciwdziała astmie i alergiom.
Niezastąpiona w kuchni
Bez niej nie byłoby sałatki caprese, pizzy, winegretu, a także marynat, jak np. tej do drobiu: 200 ml oliwy zmiksować z 1/2 kieliszka białego wina, 4 gałązkami tymianku, kilkoma ziarnami pieprzu czerwonego, tłuczonym czarnym pieprzem, sokiem z cytryny i solą.
Z nich też może być olej
Sezam
Doskonały do gotowania i sałatek. Nie nadaje się do smażenia.
Kokos
Na zimno ma konsystencję masła. Idealny do smażenia, nie pali się.
Winogrona
Olej z ich pestek nie ma smaku. Do użytku na zimno i na gorąco.
Argan
W sam raz do marynat, sałatek, dressingów, mięs na zimno.
Krokosz
Ma łagodny smak, idealnie pasuje do sałatek i dań z ziemniaków.
Tekst: Robert Grotkowski/Poradnik domowy