Papeda - co to takiego?

  • 3

Kaffir - czy spotkaliście się kiedykolwiek z tą nazwą? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odkryjemy przed Wami tajemnice tajskiej limonki!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Papeda - co to  takiego?
fot. Fotolia
Ogólne informacje

Papeda jest gatunkiem rośliny z rodziny rutowatych. Jej owoce potocznie nazywa się limonką kaffir. Owoc ten pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Tajska zupa kokosowa smakuje wyśmienicie tylko wtedy, gdy dodamy do niej liście kaffiru. Cytrus ten różni się od limonek, które kupujemy w sklepie.

Przede wszystkim ma grubszą, pomarszczoną skórkę. Wykorzystuje się ją do doprawiania wielu dań - wyostrza ich smak. Rzadziej w kuchni znajduje zastosowanie sok z limonki kaffir - jest gorzki w smaku.

Opis papedy

Roślina ta ma ciemnozielone liście o charakterystycznym połysku. Składają się z dwóch części: górnej - spiczastej, która łączy się z dolną częścią liścia. Liście kaffiru mogą mieć różną wielkość (od 2 do 11 cm).

Jak wyglądają owoce papedy? Są zielone, okrągłe, przy łodydze znajduje się wyraźna końcówka ("ogonek"). W miarę dojrzewania, owoce papedy stają się jaśniejsze (zyskują kolor jasnej zieleni).

Zapach liści oraz skórki papedy znacznie różni się od innych owoców cytrusowych. Limonka kaffir ma aromat mandarynki, cytryny i limonki - te trzy zapachy mieszają się ze sobą.

papeda
Zdjęcie: Fotolia

Jak należy przechowywać papedę?

Jeśli zetrzesz grudkowatą skórkę kaffiru, poczujesz niepowtarzalny zapach. Dlatego też najlepiej świeże limonki zamknąć w hermetycznych pojemnikach bądź woreczkach i zamrozić. Dzięki temu zachowamy ich aromat.

Zamrożona skórka może zostać starta - nie straci swoich walorów smakowych. Liście kaffiru także możesz włożyć do zamrażalki. Przechowuj je tak samo, jak suszone zioła, czyli bez dostępu światła, powietrza i wilgoci.

Papeda w kuchni

Liście papedy to składnik wielu dań w kuchni tajskiej - zup, sałatek na bazie curry czy potraw smażonych. Limonka kaffir smakowo doskonale łączy się z innymi przyprawami: bazylią, imbirem, kolendrą, curry, kardamonem, miętą oraz kurkumą.

W kuchni wykorzystuje się zarówno świeże, jak i suszone liście tego owocu. Można z nich przyrządzić pyszne pasty curry, a także dodać do marynat rybnych oraz mięsnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wrzucić liście papedy do gotującego się ryżu - będzie smakował niepowtarzalnie, lekko cytrusowo.

W kuchni indonezyjskiej sok oraz liście kaffiru wykorzystywane są w medycynie ludowej. Z tego powodu mieszkańcy Indonezji nazywają papedę cytrusem lekarskim. Warto zaznaczyć, że sok z tych owoców ma działanie owadobójcze. Z kolei mieszkańcy Kambodży dodają plastry papedy do wody, której używają podczas religijnych rytuałów.

papeda

Zdjęcie: Fotolia

Skórka limonki kaffir nadaje wielu daniom pikantnego smaku (głównie potrawom rybnym). Można też dodać ją do ostrego gulaszu - na pewno nada mu oryginalnego aromatu. Smak skórki jest bardzo intensywny, dlatego należy dodawać ją do gotowanych dań w niewielkich ilościach, tak, by nie stłumiła smaku potrawy.

U nas w kraju liście kaffiru możecie kupić przez internet bądź w sklepach z orientalną żywnością. Niektórzy zamiast tych liści dodają do curry startej skórki zwykłej limonki - jako zamiennika.

A czy Wy przyrządzaliście kiedyś papedę w swojej kuchni? Co sądzicie o jej skórce i liściach? Czy warto kulinarnie zainspirować się tym owocem? Zapraszamy do dzielenia się z nami swoimi opiniami!


Odkryj przepis na łososia z limonką i sosem chili >>>