Podróż szlakiem majonezu

  • 1

Kto z nas nie zna majonezu? Śmiem twierdzić, że nie ma takiej osoby. W moim artykule chciałabym Wam przybliżyć majonez i jego miejsce w kuchniach świata.

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Podróż szlakiem majonezu
fot. Fotolia

Majonez to dodatek znany zarówno Włochom, Francuzom, jak i Belgom. Mniej lub bardziej popularny jest w wielu kuchniach świata; w jednych spożywany częściej, w innych rzadziej, jednak, jakiej książki kucharskiej nie otworzymy, z pewnością natkniemy się na jakieś potrawy z dodatkiem majonezu.

Zacznijmy od początku, czyli czym jest majonez? Zgodnie z definicją, którą można bez problemu znaleźć w internecie, jest to oliwa z dodatkiem surowego żółtka, przyprawiona octem, i/lub sokiem z cytryny i pieprzem.

Na półkach sklepowych znajdziemy także majonez z dodatkiem musztardy. Charakteryzuje się on ostrzejszym i bardziej wyrazistym smakiem. Musztarda w takiej wersji sosu majonezowego pełni także funkcję stabilizatora.

Jest wiele teorii i historii krążących wokół majonezu. W każdym razie, nie można jednoznacznie stwierdzić, który kraj jest jego ojczyzną. Jak prześledzimy kilka źródeł, to dojdziemy do wniosku, że nasz popularny majonez wynajdowany był wielokrotnie, przez różnych ludzi, w różnych krajach i w różnym czasie. Ujednolicona nazwa funkcjonuje natomiast od XIX w.

Majonez we Francji. Obecnie najczęściej stosowany jest do smarowania bagietek i jako baza do sosu aioli, czyli z dużą ilością czosnku. W tym kraju majonez to także bardzo popularny dodatek do ryb i drobiu, a także do warzyw takich jak karczochy, fasolka szparagowa, cukinia, ziemniaki, czy brokuły.

Majonez we Włoszech na Półwyspie Apenińskim. W tym przypadku przeniesiemy się w okolice małych miasteczek i wsi nieopodal Turynu. Tutaj kuchnia jest skromna, ale wyjątkowa.

Majonez w tamtych okolicach pojawił się wówczas, gdy tereny te były pod wpływami francuskimi. Do dziś, kuchnia z okolic Turynu swoje apogeum przeżywa na przełomie jesieni, kiedy to zbierane są plony z pól, a lasy obfitują w grzyby. Oprócz tego prym w kuchni tamtego regionu wiodą dziczyzna i oczywiście trufle.

Zobacz przepis na majonezowe ciasto czekoladowe!