Polak, Węgier, dwa bratanki

Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki – tak brzmi stare historyczne przysłowie.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Polak, Węgier, dwa bratanki

Mówi ono o niezwykłych relacjach, ba, nawet przyjaźni łączącej narody: polski i węgierski. Czy tak jest rzeczywiście?

Oczywiście w historii nie obyło się bez niezbyt ciekawych incydentów i epizodów, ale nie zachwiały one powszechnego przekonania o mocnej niewidzialnej więzi między nami a Węgrami. Owo przekonanie, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez wiele wieków, zostało oficjalnie potwierdzone w 2007 roku, kiedy to rządy: polski i węgierski ogłosiły 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Wiele nas dzieli, jeszcze więcej łączy

Choć mówimy w różnych językach, to mamy podobny temperament, wrodzoną niepokorność i umiłowanie do dobrej zabawy. Oba narody łączy wspólna historia, a szczególnie potrzeba wolności i bycia niepodległym narodem. Wyniki badań DNA Polaków i Węgrów wykazały, że jesteśmy ze sobą spokrewnieni i pochodzimy od jednego ojca! Lubimy się bić, pić na zabój, ale to nie wszystko…

... i do szklanki, i do talerza!

Kuchnia polska i węgierska stanowi cześć kultury narodowej o dużych tradycjach, co więcej, są do siebie zbliżone. Pełno tu warzyw, sosów, róznego rodzaju klusek, duszonego i smażonego mięsa i przypraw.

Jedz ze smakiem

BOGRACZ czyli Bogracsgulyas- to pikantna zupa gulaszowa z Węgier. Bogracz przyrządzany jest najczęściej z dobrej jakości mięsa wolowego, papryki, pomidorów, ziemniaków i makaronu bądź klusek. Jest to typowe węgierskie danie, proste, o swojskim charakterze. Wyjątkowo smaczne i pożywne.
FLAKI wołowe po węgiersku zostały przygotowane na bazie rosołu, z dodatkiem domowego smalczyku wzbogaconego prażonymi jabłkami i cebulką. Przyprawione sporą ilością przypraw, ziół i sosu pomidorowego. Do tego pajda wiejskiego chleba i ...obiad jest gotowy.
PAPRYKA nadziewana po węgiersku to prawdziwie królewskie danie. Do przygotowania tej przekąski wykorzystano mięsistą i chrupką białą paprykę, która została nadziana delikatnym farszem mięsno -ryżowym z dodatkiem aromatycznych przypraw. Całe danie zostało zalane pysznym, gęstym sosem pomidorowym.

Decydując się na przyrządzenie potrawy z kuchni węgierskiej, uważajmy podczas przyprawiania jej papryką i pieprzem. I jeszcze jedna ważna rada: nie powinno się wrzucać papryki bezpośrednio do wrzącej wody, ani na rozgrzany tłuszcz, ponieważ cukier w niej zawarty skarmelizuje się, lub po prostu spali, dając w efekcie gorzki smak, brzydki kolor i mało apetyczny aromat warzywa. Dlatego paprykę lepiej dodawać do potrawy po zdjęciu naczynia z ognia i po uprzednim podlaniu składników płynem.

Przepisy kuchni węgierskiej >