Pomidor na polskim stole

  • 8

Długa była droga pomidora, zanim rozgościł się na dobre na polskich stołach. Nie od razu zyskał miano króla wśród warzyw. Przez długie lata bowiem krzaki pomidorów...

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Pomidor na polskim stole
Odkryty w Ameryce Południowej przemierzył ocean, by znaleźć się na starym kontynencie europejskim.
Do Polski przybył wraz z włoszczyzną z dworu królowej Bony w XVI wieku. Nie od razu zyskał miano króla wśród warzyw. Przez długie lata bowiem krzaki pomidorów uznawane były za rośliny ozdobne, a same owoce za trujące. Kiedy jednak Europejczycy odważyli się spróbować pachnących czerwonych kul, Francuzi natychmiast przypisali im właściwości afrodyzjakalne. I tak od prawie dwóch wieków pomidor wyzwala wśród smakoszy prawdziwy gejzer kulinarnych rozkoszy. Trudno w tej chwili wyobrazić sobie kuchnię bez pomidorów, a o włoskiej, czy hiszpańskiej moglibyśmy wręcz zapomnieć. Ale nawet nasza, polska kuchnia miernie wyglądałaby bez pomidorów. Bo jakże wyobrazić sobie menu bez zupy pomidorowej, albo frytki bez keczupu.
Apetyt na pomidory trwa przez cały rok, ale te pachnące, zerwane prosto z krzaka możemy dostać jedynie latem. Co robić w pozostałe miesiące?
Pomidory kupowane na zimowy obiad, kiedy za oknem leży śnieg, to zaprzeczenie prawom natury. Warzywo nie pachnie i nie ma żadnego smaku. Co więcej, dla uzyskania pięknego koloru i w celu zapewnienia szybkiego wzrostu roślina szprycowana jest chemicznymi składnikami. Po takich zabiegach pomidor nie jest ani zdrowy, ani smaczny. Jak znaleźć rozsądne wyjście z tej sytuacji?
Rozwiązaniem są z pewnością produkty ekologiczne.
Coraz większa dbałość o zdrowie wśród konsumentów oraz zwiększenie ich świadomości na tematy środowiska naturalnego, jego funkcjonowania i oddziaływania sprawiła, że słowo ekologia nie jest już obcą materią, a częścią integralną naszego istnienia.
Producenci żywności ekologicznej kładą nacisk na wysokie parametry jakościowe produktu, skupiając się jednocześnie na ochronie środowiska naturalnego, w którym dany produkt wzrastał. Żywność wytwarzana jest naturalnymi metodami, w bezpiecznym i czystym środowisku. Przy hodowli nie stosuje się żadnych nawozów sztucznych, środków syntetycznych chroniących roślinę, hormonów wzrostu, ani antybiotyków.
Poprzez wyeliminowanie pestycydów i nawozów sztucznych, uprawa roślin w gospodarstwie ekologicznym nie powoduje zanieczyszczeń wód gruntowych, a gleba zachowuje swoje naturalne właściwości odżywcze.
Wychodząc naprzeciw ekologii i będąc w zgodzie z naturą renomowana włoska firma CIRIO, specjalizująca się w wyrobach pomidorowych, wprowadza na rynek produkty najwyższej klasy, pochodzące z upraw ekologicznych.