Pomysły na jadalne świąteczne prezenty

  • 1

Sprawianie prezentów pod choinkę to tradycja kultywowana w większości domów. Nie muszą to być jednak prezenty oklepane jak skarpety czy drogie zabawki. Mogą być smaczne i wywoływać uśmiech na twarzy obdarowanego.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Pomysły na jadalne świąteczne prezenty
fot. Fotolia
Każdy, kto prezenty wręcza, na pewno zauważył, że co rok mamy jeszcze większy wybór zabawek, ozdób, sprzętów promowanych właśnie jako "najlepszy prezent". Sklepy prześcigają się w pomysłach i promocjach. Z roku na rok coraz wcześniej widzimy przystrojone świątecznie witryny i oglądamy reklamy z kolędą w tle...

W całym tym "świątecznym szaleństwie" zapominamy, że wcale nie chodzi o kupowanie prezentów drogich, z najwyższej półki, ani o zasadę "zastaw się, a postaw się", ale o radość z dawania i otrzymywania prezentów.

Symboliczne drobiazgi będą świetnym akcentem Świąt Bożego Narodzenia. Czy nie warto zatem poświęcić trochę swojego czasu, aby przygotować niepowtarzalny, a zarazem oryginalny, własnoręcznie przygotowany prezent lub chociaż dodatek do prezentu?

Oto kilka pomysłów:

1) Pierniczki udekorowane np. imieniem - mogą być zjedzone od razu, ale jeśli upieczemy z dziurką i przywiążemy wstążeczkę, można je będzie powiesić na choince, aby pachniały w domu obdarowanego i przypominały, kto sprawił mu taki piękny prezent.

2) Domek z piernika - samo upieczenie elementów nie jest czasochłonne. Natomiast sklejanie już bardziej. Ale dla chcącego nic trudnego i nawet osoby o niewielkiej cierpliwości mogą się pokusić o próbę sklejenia domku z piernika, który osobie obdarowanej wymaluje wielki uśmiech zadowolenia, a zaraz zaskoczenia na twarzy i będzie jednocześnie stanowił świąteczną dekorację (szablony domku można znaleźć w internecie lub zaprojektować własnoręcznie - nic trudnego).

3) Pralinki i czekoladki - kupić w sklepie każdy potrafi. Ale przygotowanie ich samemu wymaga od nas zaangażowania i poświęcenia czasu, co na pewno doceni osoba, którą nimi obdarujemy. Możemy je po prostu oblać czekoladą lub ozdobić lukrem, galaretką, perełkami, pisakami... Sposobów jest wiele.

4) Śliwki lub orzeszki w czekoladzie - kto ich nie lubi? Jeśli mamy własnoręcznie suszone śliwki to jeszcze lepiej. Ale można je również kupić (czy to śliwki czy orzechy) i samemu oblać czekoladą - dozując jej tyle, ile uważamy za słuszne. Czasu troszkę potrzeba, ale satysfakcja ogromna.

5) Zabawne muffinki - są to najprostsze do przygotowania wypieki, dopiero ich ozdabianie może nam zająć trochę czasu. Ale warto. Możemy się pokusić o wzory zimowo-świąteczne: bałwanki, reniferki, mikołaje, prezenciki, lub całkiem inne: sowy, misie, kwiatuszki... I wiele, wiele innych.

6) Tylko dla dorosłych - likiery i nalewki domowej roboty. Ale takie prezenty warto planować dużo wcześniej, aby zdążyły się "przegryźć" i nabrać mocy.

Zastanówmy się, więc nad tegorocznymi prezentami, bo sklepową propagandę drogich prezentów warto zastąpić własnoręcznie przygotowanymi, w dodatku słodkimi podarkami.