Lasagne to włoska zapiekanka makaronowa składająca się z płatów makaronu, sosu beszamelowego oraz nadzienia. Najczęściej wykorzystuje się do niej mięso mielone z dodatkiem pomidorów. Coraz popularniejsze stają się także inne wariacje. Lasagne z kurczakiem, wegetariańska, z cukinią czy nawet czekoladowa mają całą rzeszę swoich ulubieńców. Co ciekawe – lasagne wcale nie musi być kaloryczna. Wystarczy nieco odchudzić nadzienie, by cieszyć się dietetyczną wersją tego dania – równie pyszną co tradycyjna!

Wypróbuj sprawdzone przepisy na lasagne - bolońską, szpinakową i wiele innych!
Makarony

Makarony

Najpopularniejsze są makarony pszenne, produkowane z zawierającej dużo glutenu semoliny. Warto sięgnąć też po makarony razowe, gryczane, jaglane, amarantusowe, kukurydziane. Ciekawym rozwiązaniem są, popularne w krajach azjatyckich, makarony skrobiowe, które nie mają wyrazistego smaku, dzięki czemu silnie absorbują smak innych składników. Do tych makaronów należą, m.in.: makaron ryżowy, shirataki i sojowy. Dobrym pomysłem dla osób dbających o linię są makarony warzywne z cukinii lub marchewki.

Dania główne

Dania główne

Dania główne, czyli obiadowe, to najbardziej sycące posiłki w ciągu całego dnia. Tradycyjnie składają się z mięsa lub ryby oraz dodatków, takich jak: ziemniaki, ryż, kasza, kluski, makaron, sałatki, surówki oraz warzywa. Dania mięsne na gorąco najczęściej robi się z: piersi z kurczaka, wieprzowiny lub wołowiny. Pomysłem na szybki obiad są różnego rodzaje zapiekanki makaronowe z dodatkiem, np. sera, szpinaku, pieczarek, mięsa mielonego, szynki czy brokułów.

Lasagne z mięsem mielonym

Lasagne z mięsem mielonym

Obok cannelloni, daniem wywodzącym się z włoskiej kuchni jest również lasagne z mięsem mielonym, która jest niczym innym jak zapiekanka makaronowa z mielonym. Do przygotowania lazani z mięsem mielonym wykorzystuje się makaron w postaci płatów. Składniki lasagne układa się w sposób warstwowy, zwracając uwagę na to, aby płaty makaronowe były dokładnie pokryte pomidorowym sosem (wówczas równocześnie zmiękną). Farsz do lazani najczęściej wykonuje się z mielonego mięsa wołowego, marchewki, pomidorów z puszki, czosnku i cebuli.

Lasagne ze szpinakiem

Lasagne ze szpinakiem

Lasagne ze szpinakiem to jedna z ciekawszych propozycji obiadowych. Jest banalnie prosta w przygotowaniu. Można do niej wykorzystać świeży lub mrożony szpinak – ważne by wcześniej go poddusić z czosnkiem, gałką muszkatołową i pieprzem. Później pozostaje poskładać lasagne. Wystarczy warstwy makaronu przekładać farszem i sosem. Całość zapieka się tak jak standardową włoską zapiekankę. Lasagne szpinakową można przygotować w wielu różnych wariantach. Jakich? Przykładowo z kurczakiem, fetą czy mięsem mielonym. Dobrym dodatkiem będzie także sos pomidorowy lub łosoś. Wyraziste dodatki sprawią, że lasagne nie będzie mdła.

Lasagne bolognese

Lasagne bolognese

Najbardziej klasyczna lasagne? To musi być bolognese. Przygotowywana jest z płatów makaronu, mięsa mielonego, pomidorów z puszki, przypraw i sosu beszamelowego. Poszczególne elementy układa się warstwowo, tworząc pyszną zapiekankę. Całość zapiekamy w 180 st. C przez około 30 minut. Bez wątpienia lasagne z mięsem mielonym to dobra propozycja na obiad dla całej rodziny. Robi się ją szybko a dodatkowo jedna blacha tego specjału bez problemu wystarcza dla kilku osób. Taką lasagne można zrobić w wersji tradycyjnej lub dodać do nadzienia szpinak, dzięki któremu całość wyjdzie jeszcze ciekawsza w smaku!

Sos do lasagne

Sos do lasagne

Najpopularniejszym sosem do lasagne jest beszamel. Robi się go na bazie mąki, masła i mleka. Jego charakterystyczny smak uzyskuje się dzięki gałce muszkatołowej. Jak zrobić sos beszamelowy do lasagne? Wystarczy rozpuścić masło, dodać do niego mąkę i stworzyć zasmażkę. Następnie pozostaje tylko dodać partiami mleko i całość gotować do momentu aż sos zgęstnieje. Oprócz beszamelu do lasagne można wykorzystać także sos pomidorowy lub czosnkowy. Warto jednak pamiętać o tym, że wtedy zapiekanka nie będzie miała swojej charakterystycznej konsystencji a całość może łatwiej się rozpadać!

Mięso

Mięso

Mięso jest jednym z podstawowych składników w diecie. Dania mięsne nierzadko przygotowuje się na bazie mięsa mielonego, np. wieprzowiny. Do delikatnych i dietetycznych mięs zalicza się drób, z którego przygotuje się rozmaite potrawy, np. pieczonego kurczaka w pomarańczach czy udka w śliwkowej marynacie. Pożywnym obiadem jest gulasz z wołowiny i kapusty włoskiej, który doskonale smakuje podawany z pieczywem. Wyśmienitym składnikiem kanapek są wędliny domowej roboty, które można przyrządzić z pieczonej piersi z kurczaka.

Oregano

Oregano

Oregano, czyli lebiodka pospolita, to wieloletnia roślina zielona. Rośnie w Europie, Azji i Afryce. Uschnięte i pokruszone liście oregano stanowią doskonałą przyprawę o intensywnym aromacie i lekko gorzkim smaku. Lebiodkę można dodawać do sosów jogurtowych, sałatek, dań mącznych, mięsa, jaj, ryb oraz zup. Pizza, kanapki z łososiem, pomidory z mozzarellą, gulasz wieprzowy, ser pleśniowy, leczo, spaghetti, kurczak pieczony, a także grillowane kiełbasy i warzywa najlepiej smakują właśnie z dodatkiem oregano.

Makaron lasagne

Makaron lasagne

Makaron do lasagne ma kształt dużych cienkich płatów. Nie wymaga on wcześniejszego gotowania. Surowy makaron układa się bezpośrednio w naczyniu żaroodpornym. Następnie przekłada się na niego farsz i całość przykrywa kolejną warstwą makaronu – i tak do wyczerpania składników. Na wierzchu powinien znaleźć się makaron przykryty wiórkami startego sera. Makaron po upieczeniu zapiekanki powinien być miękki. Aby nie zaliczyć wpadki z twardą lasagne, warto zadbać o to, by farsz był odpowiednio soczysty. Zawarte w nim płyny rozmiękczą makaron i sprawią, że cała lasagne wyjdzie pyszna!

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska

Najpopularniejsze potrawy we Włoszech to pizza oraz makarony, doprawiane takimi przyprawami jak: oregano, bazylia, estragon, tymianek, pieprz i rozmaryn. Tradycyjna pizza włoska ma cienkie, chrupiące ciasto i podawana jest z oliwą z oliwek. Makaron włoski to np. spaghetti wymieszane z sosem pomidorowym i posypane parmezanem oraz carbonara z boczkiem i śmietaną kremówką. Składnikami włoskiej kuchni są: pomidory, oliwki, cebula oraz czosnek. Tradycyjne włoskie desery to tiramisu oraz panna cotta, czyli gotowana śmietanka podawana z sokiem lub owocami.