Rodzaje kaw

  • 1

Charakterystyka najróżniejszych kaw - latte, espresso i inne. Zobacz czym się różnią kawy po wiedeńsku, po polsku i po irlandzku.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Rodzaje kaw
Kawa espresso pochodzi z Włoch. Jest ona podawana w charakterystycznych, maleńkich filiżankach. Jest to napar bardzo mocny, z delikatną pianką o orzechowym aromacie. Aby zrobić espresso należy zmielić kawę jak najdrobniej, tak aby uzyskać delikatny kawowy pyłek. Espresso stanowi bazę do przygotowania innych rodzajów kaw, np. cappuccino czy latte.

Kawa po irlandzku - sposób parzenia tej kawy pochodzi z Irlandii. Aby podać taką kawę należy stworzyć mocny napar z mielonych ziaren kawy, następnie osłodzić go odrobiną cukru, i zwieńczyć dzieło miarką irlandzkiej whiskey. Na górze doskonałej kawy po irlandzku powinien znaleźć się kożuszek ze sztywno ubitej śmietanki.

Kawa po turecku - kawa podawana po turecku jest znana chyba wszystkim. Jest to napar przyrządzany na bazie ziaren które należy bardzo długo mielić. Ziarna zmielone na pył mieszamy z odrobiną cukru oraz z wodą, i taką mieszankę podgrzewamy trzykrotnie, najlepiej w specjalnym naczyniu, pamiętając aby nie doprowadzić nigdy do wrzenia.

Kawa po wiedeńsku - będąc w Austrii jest absolutną pewnością że natrafimy na kawę podaną właśnie w ten sposób. Jest to przepyszna wersja tego napoju, którą każdy z nas może przygotować samodzielnie w domu. Kawa po wiedeńsku jest to napar z grubo mielonych ziaren, podawany w szerokiej filiżance. Na górze kawa ta ma kopułę z ubitej na sztywno śmietany, a wszystko posypane jest wiórkami czekoladowymi, gorzkim kakaem lub cynamonem.

Kawa po polsku - niewielu rodzimy smakoszy kawy zdaje sobie sprawę że i nasz kraj ma swoją wersję przygotowania tego cudownego naparu. Kawa po polsku była niegdyś niezwykle popularna. Dziś spotyka się ją rzadko, lecz można zaserwować sobie ją samemu w domu, i poczuć się jak przed wiekami nasi przodkowie. Aby wykonać kawę po polsku należy kawę grubo zmielić, zaparzyć mocny napar, a po zaparzeniu dodać do kawy łyżkę bardzo tłustej i gęstej śmietany.

Kawa po jamajsku - masz ochotę na łyk egzotyki wprost z filiżanki pełnej kawy? Nic prostszego, zaserwuj sobie kawę po jamajsku. Aby ją przygotować należy zalać średnio zmielone ziarna wrzątkiem, a powstały w ten sposób napar wzbogacić świeżo wyciśniętym sokiem z cytrusów oraz odrobiną rumu.

Kawa po grecku - sposobem przygotowania przypomina nieco kawę po turecku. W procesie jej tworzenia jednak są pewne różnice. Kawę po grecku bowiem przyrządzamy z grubo mielonych ziaren. A napar przyrządzamy zagotowując go kilkakrotnie (przypominam, że kawy po turecku nie można doprowadzać do wrzenia).

Kawa po belgijsku nie tylko jest przepyszna, Również prezentuje się nader okazale. Aby ją przygotować będziemy potrzebowali wysokiej i wąskiej szklanki. W szklance muszą się znaleźć trzy warstwy które nie powinny się ze sobą zmieszać. Na samym spodzie znajduje się kawa, kolejną warstwę stanowi spienione mleko, a wierzchnią warstwę stanowi ubita na sztywno piana z białek jaj.

Kawa po kapitańsku
- do jej przygotowania będziemy potrzebować 50 ml brandy, 2 płaskie łyżeczki cukru, żółtko jaja kurzego oraz oczywiście kawę - w tym wypadku średnio mieloną. Na początku podgrzewamy alkohol z jedną łyżeczką cukru, do momentu aż cukier się rozpuści. Uwaga - nie możemy tego zagotować! Taką mieszankę brandy i cukru wlewamy na dno szklanki. Następnie wlewamy zaparzoną kawę. A górną warstwę stanowi cukier utarty z żółtkiem jaja.

Kawa po angielsku - każdy z nas zna herbatę po angielsku, tradycyjny gorzki napój z mlekiem. Niewielu jednak wie że Anglicy mają swój sposób na przygotowanie wyśmienitej kawy. Mianowicie dodają oni do naparu odrobinę ginu. Drugą wersję stanowi kawa z miodem, cynamonem i śmietanką. Obie wersje są godne polecenia i wypróbowania.