Kilka listków sałaty, szczypiorek, ogórek, pomidor i rzodkiewka, to składniki na najprostszą orzeźwiającą i pełną witamin sałatkę. Warzywa te można też potraktować jako podstawę do stworzenia bardziej wyszukanych przekąsek.
Niemal każdą sałatkę można szybko wzbogacić poprzez dodanie do niej jednego z wielu gatunków serów. W połączeniu z owocami i warzywami ser tworzy smakowite i pożywne kompozycje.
W wielu europejskich krajach dużą popularnością cieszą się rozmaite sałatki ziemniaczane. Trzeba pamiętać, że najlepsze do tego celu są specjalne odmiany kartofli o kleistej konsystencji, które po ugotowaniu nie stają się sypkie.
O smaku sałatki decydują jej składniki, ale ostateczny efekt zależy od sosu.Najpopularniejszy i najczęściej stosowanym jest sos winegret. Właściwie powinno się powiedzieć sosy winegret, bo jego odmian jest bardzo wiele w zależności od dodatków.
Sałatki z gotowanych warzyw doprawia się zwykle majonezem. Żeby uzyskać ich lżejsze wersje, można dodać do sosu trochę jogurtu. Ostrzejszy smak uzyskamy, mieszając majonez z łyżeczką musztardy.
Najlżejsze sosy do delikatnych sałat robimy z soków owocowych z dodatkiem odrobiny soli i pieprzu.
Sałatki owocowe nie wymagają dodatkowej oprawy. Naturalny sok doskonale pełni funkcję sosu. Można go jedynie urozmaicić kroplą alkoholu.
Trzy podstawowe sosy
Zdjecia, stylizacja, potrawy i przepisy A.Rogalski, E.Gmiter-Rogalska, A.Borowska
TZATZIKI – sos na bazie greckiego jogurtu z czosnkiem i świeżym ogórkiem. Doskonały do mięs. Można go też dodawać do sałatek przyrządzanych na bazie sałaty lodowej.
SALSA – ostry dip z papryki, czosnku i pomidorów z dodatkiem tabasco. Pasuje do solidnych, pożywnych sałatek z dodatkiem mięs, polecany szczególnie do ryżu.
BAZYLIOWY – pasta bazyliowa jest sosem lekkim i doskonale uzupełnia smak sałatek z ogórków i pomidorów. Świetnie komponuje się również z makaronem.
Źródło wydanie specjalne Pani domu