Masło w kuchni

  • 1

Jest chyba jednym z najczęściej używanych produktów kulinarnych. Jego zastosowanie jest wszechstronne. Kiedy w sklepach pełno produktów "podobnych" do oryginałów, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się prawdziwe masło.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Masło w kuchni
fot. Fotolia

Masło jest produktem otrzymywanym przez zmaślenie odpowiednio przygotowanej śmietanki, która nie powinna być ukwaszona lub śmietany ukwaszonej.

Masło jest łatwo przyswajalne i lekkostrawne, posiada wiele cennych walorów i ma wysoką wartość energetyczną; zawiera witaminy które są rozpuszczalne w tłuszczach z grupy A, D, E, K, .

Niestety jest też bogate w niekorzystny dla naszego organizmu cholesterol, zawiera nasycone kwasy tłuszczowe i spożywane w nadmiarze może być przyczyną wielu schorzeń. Masło jest produkowane w kilku rodzajach dlatego posiada 54 grup klasyfikacji:

-ekstra
-delikatesowe
-wyborne
-stołowe
- śmietankowe

Masło ekstra i delikatesowe powinno być produkowane ze śmietanki pasteryzowanej. Pozostałe mogą być z kwaszonej śmietany . Trzeba pamiętać o tym, że kupując masło nie może ono w swoim składzie zawierać tłuszczów roślinnych, bo wtedy to masło nie jest prawdziwe.

Masło zawiera przeciętnie od 80-82,5% tłuszczu, świeże ma swoisty zapach, po przekrojeniu nie posiada smug i plam, charakteryzuje się przyjemnym, mlecznym smakiem.

Nigdy nie spożywajcie masła które ma obce plamy, porowatość, krople wody, kwaśny lub gorzkawy smak. Masło szybko jełczeje i może być łamliwe lub klejące - takiego należy unikać. Masło powinno być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, z ograniczonym dostępem do światła i powietrza.

Masło można przechowywać do 7 dni w temperaturze do 10 stopni, do 14 dni w temperaturze do 6 stopni, do 6 tygodni w temperaturze 0 stopni, do 3 miesięcy w -10 stopniach oraz do 6 miesięcy w temperaturze -20 stopni.

Masło można kupić lub zrobić samemu w postaci klarowanej - takie masło zawiera bardzo mało wody i jest niezwykle delikatne. Masła możemy używać w kuchni do smarowania pieczywa, do delikatnego smażenia, stosować jako bazę do mas i kremów lub jako składnik ciast - wtedy wypieki będą bardzo delikatne i maślane. Masło może być również składnikiem zasmażek lub dodatkiem do sosów albo deserów.

Spotkać się można również z masłem robionym z serwatki (zamiast pełnego mleka); masło może być topione z dodatkiem substancji smakowo-zapachowych lub  bezwodne, które jest dodatkowo odwirowywane.

Należy również pamiętać, że jeżeli w przepisie podano informację, żeby użyć masła, to NIGDY nie należy zamieniać go na margarynę - na odwrót, owszem.

Polecamy: Przepis na masło migdałowe