Sery amerykańskie

Wszystko, no - może prawie wszystko, o serach powstałych w USA.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Sery amerykańskie
Jest to lista serów typowo amerykańskich. Lista wyklucza specyficzne marki sera chyba, że dana marka jest też odmianą sera. Dodatkowo wiele innych serów typu europejskiego jest robionych w USA, takich jak Brie, Cheddar, Gouda, mozzarella. Poza tym wiele lokalnych mleczarni w kraju produkuje sery unikalne. Wiele odmian serów amerykańskich jest spokrewnionych z serami europejskimi ze zmienionymi nieco recepturami produkcji i z nazwami europejsko-brzmiącymi, jak np. Swiss cheese, którego normalnie nie produkują i nie można znaleźć w Szwajcarii. Blisko połowa serów produkowanych w USA pochodzi z dwóch stanów: Wisconsin i Kalifornia.

Bergenost

Potrójnie-śmietanowy ser w stylu norweskim, produkowany w Corfu, stan Nowy Jork, z użyciem norweskich kultur bakteryjnych, wyróżniający się zieloną skórką woskową. Ser ten wygrał złoty medal w 1999 roku w konkursie New York State Fair Cheese Contest. Bergenost jest serem półmiękkim o łagodnym smaku z nutką kwaśności.

Brick (cegła)

Ser pochodzi ze stanu Wisconsin, uformowany w kształcie dużej cegły, kolor jasno żółty lub biały, ma słodki i łagodny zapach, który zmienia się w mocniejszy gdy ser dojrzewa, łatwo się kruszy. Proces produkcji pochodzi od amerykańskiego białego cheddaru lecz w nieco wyższej temperaturze czego rezultatem jest marginalnie wyższa zawartość tłuszczu.

Caprizella

Ser z mleka koziego, produkowany w stanie Washington na małej farmie o nazwie The Little Brown Farm położonej na wyspie Whidbey Island. Około 30 kóz i kilka owiec na dwóch hektarach i ser o najładniejszej nazwie na świecie. Ser ten powstał aby zastąpić mozzarellę, która normalnie jest robiona z mleka krowiego lub bawolego lecz mająca niezbyt zadowalający smak gdy robiona z mleka koziego.

Vicky Brown z mężem spędzili 18 miesięcy na stworzenie tego sera z pomocą jednego wytwórcy sera i dwóch sprzedawców sera. Ser ten okazał się dużym sukcesem i z przyjemnością dodam, że Vicky powiedziała mi, że już niedługo dostępna będzie dojrzała wersja tego sera. Vicky podpowiada, że jej ulubionym użyciem sera jest połączenie go z pomidorami i bazylią i lekko roztopiony na crostini lub grzankach. Również doskonale pasuje z kwaskowymi, białymi winami.

                                         https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/10/01/imgDBhNUv.jpg

Cheese curds - twaróg

Ser ten to kawałki powstałe w kwaśnym mleku. Używany głównie w północno-wschodniej i środkowo-zachodniej części USA i w prowincji Quebec w Kanadzie, czasem nazywany "squeaky cheese" - "serem skrzypiącym" dlatego bo kawałki sera skrzypią na zębach w czasie jedzenia. Ser ten jest mało znany poza bliskim okręgiem mleczarni produkującej go bo powinien być spożywany w ciągu kilku godzin od czasu produkcji, używany w wielu regionalnych przepisach lub jako przekąska, również smażony w głębokim oleju.

Colby

Colby jest serem z mleka krowiego. Joseph F. Steinwand stworzył nowy rodzaj sera w jego ojca fabryce sera w 1874 roku niedaleko Colby, stan Wisconsin. Ser otrzymał nazwę wioski, która była założona 3 lata wcześniej. Pomimo, że ser jest ciągle sprzedawany, obecnie nie jest on produkowany w Colby. Festiwal upamiętniający ten ser odbywa się w połowie lipca, gdzie wszystkie stoiska oferują darmowe próbki sera Colby jak i bison burgery i shake mleczny z lodami. Colby jest podobny do sera Cheddar ale jest bardziej miękki, wilgotniejszy i łagodniejszy. Na wyprodukowanie 1 kg sera potrzebne jest ponad 8 litrów mleka.

             

Colby-Jack

Colby-Jack powstaje z mieszanki serów Colby i Monterey Jack tworząc wygląd marmurkowy i nazywany jest Colby-Jack (Colby Jack) lub Co-Jack (Cojack).

Cougar Gold

Ser Cougar Gold jest produkowany w mleczarni Uniwersytetu Stanu Waszyngton (Washington State University), tak jak i inne sery tam produkowane, jest on sprzedawany wyłącznie w puszkach o wadze 30 uncji (ok. 850 g). Cougar Gold jest to biały, ostry cheddar o intensywnym smaku, który dojrzewa co najmniej rok. Maskotką uniwersytetu jest cougar (puma), ich nick to Cougars - stąd więc nazwa sera. WSU produkuje 8 smaków tego sera, Cougar Gold jest jednym z nich. Ser otrzymał złoty medal w 2006 roku i srebrny w r. 2000 jak i kilka innych wcześniejszych wyróżnień.

                    https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/10/01/imgLLVjTA.jpg

Inne sery produkowane w WSU to:

Natural Cheddar (tradycyjny cheddar w stylu amerykańskim w kolorze pomarańczowym), Smoky Cheddar (wędzony), Viking (kremowo-biały, pół-miękki ser o delikatnym smaku), Dill Garlic (ser Viking z dodatkiem kopru i czosnku), Sweet Basil (Viking z dodatkiem bazylii), Hot Pepper (Viking z dodatkiem jalapeño), Crimson Fire! (Viking ze zmniejszoną zawartością tłuszczu i ze zwiększoną zawartością papryk jalapeño i cayenne) i sezonowy smak dostępny tylko przez krótki okres zaczynając od września Cracked Pepper & Chive (kruszony pieprz i szczypiorek).

Cream cheese (ser śmietanowy)

Wczesne prototypy tego sera datują się do 1583 roku w Anglii i 1651 we Francji, w USA przepisy można było znaleźć w książkach i gazetach w połowie osiemnastego wieku. Pierwsza masowa produkcja ruszyła w 1873 roku w Chester, stan Nowy Jork. W 1880 roku stworzono markę sera - Philadelphia Cream Cheese stąd, że Philadelphia miała reputację na ten ser. Na początku 20-go wieku produkowano ser śmietanowy pod wieloma różnymi markami - Star, Double Cream, Eagle, Empire, Mohican, Monroe Cheese Co., Nabob. W Hiszpanii i Meksyku ser często jest nazywany queso filadelfia.

              

Neufchâtel

Mniej tłusta forma sera cream cheese to amerykański Neufchâtel, którego nie należy mylić z serem francuskim o takiej samej nazwie. Francuski ser jest podobny do sera Camembert lecz bardziej słony i ostry, ma aromat i smak grzybowy. Amerykański mleczarz, William Lawrence z nowojorskiej miejscowości Chester, w 1872 r. próbując odtworzyć francuski Neufchâtel, co mu się nie powiodło, stworzył w zamian pierwszą masową produkcję sera cream cheese, który do tej pory był robiony na farmach w małych ilościach. Amerykański Neufchâtel jest bardziej miękki niż cream cheese gdyż zawiera około 33% mniej tłuszczu i więcej wilgoci.

Creole cream cheese

Ser ten jest odmianą sera farmer cheese w rejonie Nowego Orleanu, często zmieszany ze śmietaną, cukrem i owocami i podany jako deser, również często używany do robienia lodów Creole cream cheese ice cream.

Cup cheese

Ser miękki do smarowania, historycznie powiązany z niemieckimi przesiedleńcami mennonitów i amiszów do Pensylwanii pod koniec XVII-go wieku. Pochodzi od niemieckiego sera Kochkäse, znany jako ser w kubku bo tak jest sprzedawany.

D'Isigny

Jest to miękki ser amerykański, bardzo podobny do importowanego Brie ale robiony podobnie jak Camembert i uformowany jak Camembert lecz nieco większy - półtora cala (38 mm) grubości, 6 cali (150 mm) średnicy, owinięty w papier, waga ok. 1 funta (ok. 450 g).

Farmer cheese

Jest to ser biały, twaróg. Może być robiony z mleka krowiego, owczego lub koziego, każdy rodzaj mający swój własny wygląd i smak. Istnieje wiele odmian sera białego na świecie.

Hoop cheese

Jest to twardy ser biały, podobny do farmer cheese, różnica polega na tym, że farmer cheese jest robiony z mleka, śmietany i z solą podczas gdy hoop cheese tylko z mleka. Niegdyś dosyć popularny, obecnie można go tylko znaleźć w południowych stanach USA w małych niezależnych restauracjach i sklepikach.

Humboldt Fog

Jest to ser z mleka koziego robiony w miejscowości Arcata, stan Kalifornia, nazwany od mgły toczącej się od oceanu nad zatokę Humboldta. Jest dojrzałym serem pleśniowym z jadalną linią popiołu biegnącą przez środek, gdy ser dojrzewa początkowo kruche wnętrze zmienia się w miękkie a zewnętrzna pleśń i popiół są jadalne lecz bez smaku. Ser otrzymał kilkakrotnie pierwszą nagrodę od stowarzyszenia American Cheese Society.

                  https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/10/01/imgSn2VXq.jpg

Kunik

Jest to średnio-dojrzały ser śmietanowy robiony z 25% śmietany od krów rasy Jersey i 75% mleka koziego. Wysoka zawartość tłuszczu w mleku krów Jersey sprawia, że ser ma bardziej bogaty smak niż ser brie lecz jest mniej intensywny niż ser kozi. Produkowany na koziej farmie w Thurman, stan Nowy Jork.

Liederkranz

Ser ten to amerykańskie odtworzenie sera Limburger robionego nieco inaczej, używając innych kultur bakteryjnych. Robiony z mleka krowiego z jadalną jasną żółto-pomarańczową skórką, wnętrze blade, półmiękkie, o delikatnie intensywnym smaku i wyrazistym zapachu, podobny w smaku do sera francuskiego Epoisses. Ser stworzył młody Szwajcar Emil Frey w miejscowości Monroe, stan Nowy Jork w 1891 roku. Właściciele firmy produkującej ser się zmieniali ale Frey ciągle sprawował kontrolę nad produkcją; gdy produkcja została przeniesiona do Van Wert, stan Ohio w 1926 r., Frey też się tam przeniósł. Frey przeszedł na emeryturę w 1938 roku. Pod koniec 1981 r. pożar zniszczył fabrykę i zaprzestano produkcji tego sera lecz kilka miesięcy później inna firma kupiła prawa i zaczęła jego produkcję. W 1985 r. zanieczyszczenie kultur bakteryjnych spowodowało wycofanie sera ze sprzedaży i po kilku kupnach-sprzedażach firmy ser zniknął na 25 lat. W 2010 roku firma w stanie Wisconsin wprowadziła na nowo ser na rynek ale są wątpliwości, czy oryginalne kultury bakteryjne przetrwały po tak długiej nie-produkcji.

Maytag Blue

Jest to półtwardy ser niebieski produkowany na farmach mlecznych firmy Maytag. Niebieskie sery były robione w Europie od setek lat lecz produkcja serów typu Roquefort w USA odnosiła problemy. W 1938 roku dwóch mikrobiologów z Uniwersytetu Stanu Iowa wynalazło i opatentowało nowy proces na robienie niebieskiego sera z krowiego mleka homogenizowanego zamiast tradycyjnie z mleka owczego. Produkcję tego sera zaczęli dwaj wnukowie założyciela firmy Maytag (produkującej artykuły gospodarstwa domowego) Frederick L. Maytag II i Robert Maytag. Początkowo mleko do produkcji sera pochodziło od nagrodzonego stada krów Holsztyn, założonego przez E. H. Maytag, syna założyciela firmy. Obecnie właścicielami firmy Maytag są członkowie rodziny trzeciego i czwartego pokolenia. Ser otrzymał nagrodę w 2005 roku w kategorii Najlepszy Twardy Ser Niebieski na World Cheese Awards.

Monterey Jack

Jest to ser półtwardy, zwykle o jasnożółtym kolorze, robiony z mleka krowiego. Sprzedawany jako taki lub mieszany z serem Colby jako Colby-Jack, jest też odmiana Cheddar-Jack. Dojrzała odmiana tego sera, znana jako Dry Jack, może być używana jak ser Parmezan. Dry Jack został stworzony przez przypadek w 1915 roku gdy sprzedawca hurtowy sera w San Francisco odłożył kilka kręgów świeżego sera o których po prostu zapomniał i gdy dostawy twardego sera z Europy zostały przerwane z powodu I wojny światowej, odkrył on te zapomniane sery, które dojrzały ładnie w twardy ser, który z powodzeniem zastąpił inne tradycyjnie używane twarde sery, jak np. Parmezan.

Pepper Jack

Pepper Jack jest odmianą sera Monterey Jack z ostrą papryką, jest też odmiana z czosnkiem i z pesto ale te dwie ostatnie nie są już tak bardzo popularne.

   https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/09/11/13955.jpg

Muenster

Jest to amerykański ser półmiękki, nie należy go mylić z serem francuskim o podobnej nazwie Munster. Smak tego sera może być od bardzo łagodnego do ostrego, jego kolor jest jasno żółty z pomarańczową skórką - to pomarańczowe zabarwienie jest pochodzenia warzywnego. Ser łatwo się topi jest więc używany w takich potrawach jak pizza, macaroni and cheese, cheeseburger, quesadilla i innych. Amerykańskie wersje tego sera są sprzedawane młodsze o łagodniejszym smaku niż europejskie.

                         https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/09/11/13954.jpg



Pinconning

Jest to dojrzały, żółty ser w stylu Colby, półmiękki, z pełnego mleka krowiego, nazwany od miejscowości Pinconning, stan Michigan, gdzie był po raz pierwszy wyprodukowany w 1915 roku. Ser ten obecnie jest produkowany w kilku miejscach zarówno w stanie Michigan jak i w innych stanach. Ser sprawuje się dobrze w takich daniach jak macaroni and cheese i suflety, jest też używany do robienia smarowideł serowych o różnych smakach.

Red Hawk (Czerwony Jastrząb)

Jest to potrójnie-śmietanowy ser z mleka krowiego ze skórką płukaną w solance. Robiony w Cowgirl Creamery w Kaliforni, został nagrodzony wyróżnieniem "Best in Show" na 20-tym corocznym spotkaniu stowarzyszenia American Cheese Society.

String cheese (ser strunowy)

Jest wiele odmian tego sera - kawałek sera odrywa się łatwo w formie struny lub jako płaski kawałek od większego kawałka sera. Na Słowacji robią korbáčiky (baty, baciki które wyglądają bardziej jak warkoczyki), mogą być wędzone lub nie. W Armenii robią podobny ser z dodatkiem przypraw w formie warkocza uplecionego w kółko. Tego typu ser jest też robiony w Syrii.

W Europie Zachodniej stał się on popularny w latach 1990-tych, w Australii jest nazywany Bega Stringers ponieważ jest sprzedawany przez firmę Bega Cheese. W Meksyku jest popularny ser strunowy Oaxaca, który zwykle podaje się roztopiony w quesadillach. W USA taki ser to zazwyczaj przekąska z mozzarelli uformowana w mały cylinder 6 cali (15 cm) długości i mniej niż 1 cal (ok. 2,5 cm) średnicy, może to też być mieszanka mozzarelli z serem cheddar czy mozzarella z dodatkami jak np. suszone pomidory lub w smaku barbecue. Nazwa sera bierze się właśnie stąd, że odrywa się strunę z cylindra pałaszując ją jedną za drugą.

  

Teleme

Teleme jest to półmiękki ser pochodzący z okolic Zatoki San Francisco w Kalifornii. Stworzony przez Serafino Iacono przed II wojną światową. Pierwsza firma produkująca ser mieściła się w miejscowości Tomales, stan Kalifornia. Później firma przeniosła się do Los Banos, stan Kalifornia, teraz nowy właściciel w dalszym ciągu produkuje ten ser w tej samej miejscowości.

Swiss (Szwajcarski), Baby Swiss, Lacy Swiss

Swiss jest to ogólna nazwa na kilka podobnych gatunków sera amerykańskiego, które przypominają z wyglądu ser Emmental - żółty, średnio-twardy ser pochodzący z okolic Emmental w Szwajcarii. Ser ten jest pełen dziur, które w kręgach profesjonalnych są nazywane "eyes" (oczy, oka) a gdy taki ser, który powinien mieć dziury wyjdzie bez dziur (zależy to od bakterii) jest nazywany "blind" (ślepy). Są dwie odmiany amerykańskiego sera szwajcarskiego - Baby Swiss i Lacy Swiss. Oba te sery mają małe dziurki i łagodny smak. Baby Swiss powstał w połowie lat 1960-tych blisko miejscowości Charm, stan Ohio i jest robiony z mleka pełnego, natomiast Lacy Swiss z mleka o małej zawartości tłuszczu.

              

Processed cheese - Sery przetworzone

Kategoria serów przetworzonych obejmuje zarówno normalny ser pokrojony w plastry, ser z dodatkowymi składnikami mlecznymi, dodanym kolorem spożywczym i emulgatorem, serwatką, sery topione i smarowidła serowe czy nawet produkty sero-podobne. Z dużej grupy serów i produktów serowych w tej grupie trzy najbardziej znane i popularne to:

American cheese (ser amerykański)

Jest to produkt najbardziej znany w tej kategorii, wygląda on, smakuje i zachowuje się jak ser ale technicznie nie jest on serem. Ma pomarańczowy, żółty lub biały kolor, łagodny smak i topi się łatwo. Kiedyś był robiony z mieszanki serów, głównie Colby i Cheddar, ale teraz już nie. W USA legalnie nie może być nazywany serem, może natomiast być nazwany "processed cheese" lub "cheese product" ("produkt serowy") lub podobnie. Czasem w nazwie nawet słowa "ser" nie ma, np. plastry sprzedawane są pod nazwą "American slices" lub temu podobnie. Tak jest też w Kanadzie, ten sam ser ma nazwę "Canadian slices". Początki tego sera wzięły się stąd, że koloniści brytyjscy zaczęli robić cheddar wkrótce po przybyciu do Ameryki i już w 1790 roku eksportowali cheddar z powrotem do Anglii. Brytyjczycy odnosili się do amerykańskiego cheddaru jako "ser amerykański" i tak już zostało.

Velveeta

Velveeta (wym. welwita) to bardzo miękki i bardzo łatwo topiący się ser przetworzony. Nie jest ten produkt wcale taki zły, otrzymał on aprobatę Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (American Medical Association). Po raz pierwszy wyprodukowany w 1908 roku w Monroe, stan Nowy Jork. Nazwa velveeta od słowa velvet (aksamit) sugeruje miękkość i gładkość tego produktu. W latach 1980-tych w reklamie telewizyjnej tłumaczono śpiewając, że velveeta to Colby, Swiss i Cheddar zmieszane razem. Velveeta obecnie jest sprzedawana również w Kanadzie, Hong Kongu, na Filipinach i w Korei Południowej, a była w przeszłości na rynkach UK i Niemiec jako velveta.

                                      

Cheez Whiz

Cheez Whiz to gęsty sos serowy, może też być używany jako smarowidło, często jako topping do cheesesteaks, chipsów kukurydzianych, hot dogów i innych potraw. Jest kilka odmian smakowych, m.in. Cheez Whiz Light, Cheez Whiz Tex Mex, Cheez Whiz Italia i inne. Jest również sprzedawany w Kanadzie, Meksyku, na Filipinach i w Wenezueli.