Sery, które warto znać

  • 5

Oto krótki przegląd serów, które warto znać - ta wiedza na pewno przyda się w kuchni. Nawet jeśli nie gotujemy z nimi na co dzień!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Sery, które warto znać
Roquefort

Kraj pochodzenia: Francja

Rodzaj mleka: Owcze

Czas dojrzewania: Przynajmniej 5 miesięcy

Smak: Niebieskie plamki na tym serze to pleśń Penicillium roquefort, występująca w naturze w jaskiniach przy miejscowości Roquefort. W dotyku wilgotny, kruszy się pod palcami. Ma charakterystyczny, ostry i słony smak. Zdecydowanie ser nie dla wszystkich, ale ci którym smakuje są zawsze pod dużym wrażeniem.

Ma szerokie zastosowanie kulinarne – jedzony samodzielnie albo jako dodatek do sosów, sałatek czy mięs. Niektórzy mówią, że doskonale łączy się z czekoladą.



Cambembert

Kraj: Francja (Normandia)

Mleko: Krowie

Dojrzewanie: Przynajmniej 3 tygodnie

Smak: Łagodny, lekko słony, z "wiekiem" wyostrza się. Doskonale sprawdza się jak przystawka, dobrze komponuje się z owocami.



Mozzarella

Kraj: Włochy (Kampania)

Mleko: Krowie lub bawole

Dojrzewanie: Brak

Smak: Mozzarella to świeży ser wyrabiany z mleka bawolego (mozzarella di bufala) lub krowiego (mozzarella fior di latte). Powstaje poprzez ugniatanie i rozciąganie masy serowej w wodzie lub serwatce.

Jego największe atuty to kremowy smak i delikatna faktura. Po roztopieniu ciągnie się, dlatego jest doskonałym dodatkiem do pizzy, lazanii, ale świetnie sprawdza się też w sałatkach lub jako zwykła przekąska, polana oliwą i obsypana solą i pieprzem, a także w kanapkach.



Emmentaler

Kraj: Szwajcaria

Mleko: Krowie

Dojrzewanie: Przynajmniej 4 miesiące

Kiedy mówimy o „serze szwajcarskim” to właśnie ementaler najczęściej mamy na myśli. Uważany za ser rodem z Alp, górski – czyli z mleka krów jedzących zieloną, alpejską trawę.

Dziury w serze to zasługa dwutlenku węgla, który powstaje dzięki działaniu bakterii i kwasu mlekowego.

W smaku słodkawy, lekko pikantny. Doskonale się topi, dlatego nadaje się fondue, grillowanych potraw i zapiekanek.



Cheddar

Kraj: Anglia

Mleko: Krowie

Dojrzewanie: Nie ma minimalnej granicy, ale dobry cheddar dojrzewa przynajmniej rok.

Smak: Cheddar to ser z mleka krowiego rodem z Sommerset w Anglii. W języku angielskim słowo "cheddar" to nie tylko rzeczownik, ale i czasownik. "To cheddar", czyli czedarowanie oznacza z grubsza do procesu podczas wyrobu sera, kiedy twaróg z mleka jest wtłaczany w formy. Bloki serów są przechowywane leżąc jeden na drugim, aby pozbyć się jak najwięcej wilgoci.

Cheddar jest suchym serem, kruszy się łatwo, o głębokim, ostrym, lekko orzechowym smaku. Sery "w stylu" cheddara różnią się znacznie między sobą, warto przy jego próbowaniu zapoznać się z opinią fachowca.

Doskonały w kanapkach, grillowany i w zapiekankach.

Gouda

Kraj: Holandia

Mleko: Krowie

Dojrzewanie: Przynajmniej miesiąc, ale najlepsze mają około roku.

Smak: Gouda jest twardym holenderskim serem z krowiego mleka. Podobnie jak cheddar, również rodzaje goudy różnią się smakiem od łagodnych po te mocne w smaku. Dojrzała gouda ma charakterystyczne kryszałtki, które lekko "chrupią" w ustach. Zawdzięcza to kryształkom wapnia.

Młodsze odmiany goudy śmiało można topić, a te dojrzalsze zetrzeć nad sałatką albo zapiekanką. Te najbardziej dojrzałe natomiast doskonale sprawdzają się też jako deser.

Najdroższe sery świata znajdziecie pod tym linkiem >>>

Taleggio

Kraj: Włochy (Lombardia)

Mleko: Krowie

Dojrzewanie: Od półtora do dwóch i pół miesiąca.

Smak: Jeden z najstarszych serów Europy, średniowieczni mnisi regularnie zmywali z serów wszelkie oznaki pleśni, co skutkowało rozwoje innych bakterii. Te ostatnie przyczyniają sie do charakterystycznego zapachu sera i wyraźnego smaku. Taleggio pachnie trochę jak., stiopy.

Parmigiano-Reggiano

Kraj: Włochy

Mleko: Krowie

Dojrzewanie: Przynajmniej 12 miesięcy.

Smak: Istnieje wiele rodzajów twardych serów, sprzedawanych jako parmezan, nie można mylić z nimi jednak Parmigiano-Reggiano. Ser ten może być produkowany tylko w Emilia-Romagnia i Lombardii. Dojrzewa od roku do trzech lat, jest twardy, suchy, chrupki i głęboki smak.

Najlepszy starty nad sałatkami, makaronami, zupami, którym dodaje niesamowitego aromatu.



Jaki ser jest Wasz ulubiony i brakuje go na tej liście? Napiszcie w komentarzach!