Smak kwaśny - jeden z podstawowych, które rozpoznajemy

  • 3

Z czym kojarzy się kwaśny smak? W pierwszej chwili z cytryną, kiszonym ogórkiem lub cukierkami, które powodują grymas na twarzy.

         
ocena: 3/5 głosów: 4
Smak kwaśny - jeden z podstawowych, które rozpoznajemy
fot. Fotolia

Gdybyśmy mogli wybierać, chętniej sięgalibyśmy po słodkie i słone smaki. One nie powodują takich reakcji, które powszechnie odbierane są za nieprzyjemne. Receptory smakowe, reagujące na ten rodzaj smaku, umieszczone są po bocznych stronach naszego języka. Taka lokalizacja pozwala im na szybkie wyczucie tego konkretnego posmaku.

Nie da się oszukać kubków smakowych, chociaż czasami próbujemy to robić przełamując nielubiany smak tym, który wprawia nas w miły nastrój. Czy powinniśmy jednak tak walczyć z kwaśnym smakiem? Niekoniecznie! Okazje się, że jest on całkiem zdrowy i przydatny w codziennym menu.

Zalety spożywania kwaśnych potraw

Jednym tchem wymienimy wszystkie zalety spożywania kwaśnych pokarmów, by nic nie umknęło uwadze naszych czytelników. Otóż dowiedziono, że smak kwaśny ma o wiele mniej kalorii niż inne smaki, zawiera w sobie minerały i flawonoidy potrzebne do codziennego funkcjonowania na wysokich obrotach. To także kopalnia witamin oraz pożytecznych mikroorganizmów.

Weźmy pod lupę takie kiszonki, które powszechnie możemy dostać w każdym sklepie. Znajdziemy w nich pożyteczne bakterie, które oddziaływują na cukier ukryty w produkcie i przyswajają go jako kwas mlekowy. Pomaga to oczyścić przewód pokarmowy, wzmaga apetyt i usprawnia proces trawienia.

Nie odwracajmy zatem głowy od kwaśnych potraw i jedzmy ich sporo - przyprawy i elementy w nich zawarte wpłyną pozytywnie na naszą dietę i samopoczucie.

o  t
Gdzie znajdziemy kwaśny smak?

W kwaśnym menu nie może zabraknąć sfermentowanych produktów mlecznych (najprostsza ich postać to napoje np. maślanka czy kefir), wszelkiego rodzaju kiszonki (od ogórków po kapustę różnego rodzaju), powinniśmy także korzystać z cytryn oraz octu jabłkowego.

A Wy znacie jakieś produkty lub potrawy, w których występuję duża ilość zdrowej kwaskowatości? Dajcie nam o tym znać w komentarzach. Zapraszamy!


Dowiedz się co oznaczją poszczególne zachcianki w ciąży >>>