Niektóre propozycje coraz częściej przenikają także do kuchni polskiej, inne wciąż wydają nam się zbyt egzotyczne i dość osobliwe. Bo przecież ile kultur, tyle inspiracji.
Na słodko
Czego w takim razie możemy spróbować wybierając się za granicę? Za oceanem Amerykanie i Kandajczycy łączą nietypowe dla nas kombinacje i obok naleśników z syropem klonowym jedzą także smażony bekon.
Natomiast na południu Europy królują śniadania niewielkie i słodkie. We Francji, główną pozycją śniadaniowego menu są croissanty z dżemem, miodem lub z czekoladą. Francuzi chętnie kupują też słodkie bułeczki i chrupiące bagietki. Do picia zwykle wybierają kawę lub sok pomarańczowy.
Tutaj znajdziecie przepisy na croissanty >>>
Poranny posiłek podobnie wygląda w Portugalii i we Włoszech. W tych krajach do śniadania też najczęściej wybierana jest kawa – od mocnego espresso przez cappuccino do latte z dużą ilością mleka. Portugalczycy śniadania jadają zwykle poza domem w popularnych pastelarias (cukierniach) i jedzą tosty z dżemem lub pasteis de nata (babeczki na bazie śmietany). Włochom zdarza się odmiana i zamiast słodkości sięgają po kanapki na ciepło z mozzarellą i pomidorami lub szynką.
To bardzo ciekawe, szczególe ze względu na fakt, że Francuzi i Włosi należą do najszczuplejszych narodów w Europie – Francuzi jedzą zawsze o tych samych porach i się nie objadają. A przede wszystkim – co najważniejsze we francuskiej kuchni – stawiają na naturalne składniki. Unikają fastfoodów i produktów typu instant. Francuzi wiedzą gdzie kupować zdrowe produkty, które nie mogą im zaszkodzić. I to właśnie powinno być podstawą każdej diety.
Tradycyjnie
W państwach takich jak Niemcy czy Szwecja, śniadania zbliżone są do polskich. Na talerzu najczęściej pojawiają się kanapki z warzywami, serem lub wędliną. Na stołach mieszkańców państw skandynawskich nie brakuje także ryb – suszonych, wędzonych oraz past. W Szwecji przysmakiem jest łosoś, a w Danii śledź. W Walii popularnym śniadaniem są grzanki z żółtym serem, zazwyczaj z ciemnego pieczywa.
Sprawdźcie pyszne przepisy w kategorii kuchnia szwedzka >>>
Z kolei osobom, które lubią lekkie śniadania spodobałoby się menu greckie – jogurt z owocami lub sałatka z pomidorem i oliwkami. Na Islandii dużą popularnością cieszy się owsianka. Przykładem lokalnych smakołyków jest bułgarska banica z serem sirene, czyli placek z ciasta francuskiego ze słonym serem często popijany naturalnym kefirem, a także mięso z renifera dodawane do kanapek w Laponii.
Szukacie pomysłu na greckie śniadanie? Pomoże wam kategoria - kuchnia grecka >>>
Niekonwencjonalnie
Niektóre pozycje śniadaniowe mogą wydawać się dość zaskakujące. Gotowane banany z podrobami, czyli powszechny w Ugandzie katogo, dla Polaków są raczej egzotyczne. Jednak w wielu krajach śniadanie, czyli podstawowy posiłek dnia, jest dość konkretne i obfite.
Przykładowo w Chinach podstawę posiłku stanowi ryż z warzywami i sosem sojowym, a w Japonii do kulek ryżowych dodaje się rybę i rośliny morskie. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni rano często jedzą też zupę miso przygotowywaną na bazie ryb, wodorostów, grzybów oraz tofu. W Mongolii na dzień dobry jada się baraninę i koninę, a w Meksyku kukurydziane tortille z farszem, których jednym z głównych składników jest fasola. Nie trzeba jednak szukać aż tak daleko. Ulubione śniadanie Brytyjczyków to tosty, jajka sadzone, smażony bekon lub kiełbaski, pieczarki oraz fasola w sosie pomidorowym. Irlandczycy z kolei zajadają smażoną w plastrach kaszankę.
Polecamy przepis na angielskie śniadanie autorstwa Babcigramolki >>>
– Po latach wiemy już co należy do ulubionych składników śniadaniowych Polaków, a co nie ma szansy się przyjąć. Nadal jednak staramy się eksperymentować i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom – stwierdza Katarzyna Adamczyk. Dlatego od września w naszych lokalach goście będą mogli spróbować zupełnie innych odsłon takich jak zestawy francuskie, angielskie, amerykańskie czy typowo polskie. Sami jesteśmy ciekawi jaka będzie reakcja.
Źródło: materiały prasowe