Czy wiecie, że brzoskwinia pochodzi z Chin? Jest uprawiana od ponad 4000 lat. Dość dobrze zaaklimatyzowała się w naszym kraju, warto więc w swoim sadzie mieć choć jedno drzewko - nic nie może równać się ze smakiem świeżo zerwanej brzoskwini.
- nektaryna to owoc pozbawiony charakterystycznego dla brzoskwiń meszku; świetnie nadaje się na przetwory i oczywiście na surowo.
- jedną z odmian brzoskwini jest tak zwane ufo – nazwa pochodzi o jej płaskiego kształtu; ma delikatny miąższ i dlatego często wykorzystuje się ją podczas przygotowywania deserów lub sorbetów. Nadaje się również do ciast i koktajli.
- flateryna też jest owocem płaskim, ale bardzo słodkim i soczystym; idealna do sałatek i ciast.
Brzoskwinia bogata jest w cenne witaminy, takie jak C, A oraz z grupy B, ale to nie wszystko. Bardzo ważne dla naszego organizmu są też żelazo, fosfor, kwas foliowy, magnez i potas, które zawiera.
Jako, że w większości owoców to, co najcenniejsze kryje się w skórce lub zaraz pod nią warto jeść te owoce bez obierania ale należy je umyć.
Brzoskwinie to bardzo zdrowe owoce, wpływają korzystnie na organizm:
- zapobiegają osteoporozie
- sprzyjają tworzeniu się czerwonych krwinek
- przeciwdziałają niedokrwistości
- poprawiają wygląd skóry
- oczyszczają organizm z toksyn
Z tego cudownego owocu można przygotować wiele smakowitych potraw na słodko, ale nie tylko.
Wyczarujemy z nich :
- pyszne dżemy
- kompoty
- musy
- konfitury
Brzoskwinię możemy stosować także jako dodatek:
- do ciast i deserów
- do kurczaka
- do sałatek owocowych
- do wieprzowiny
- do galaretek
- do serników
- do naleśników, rogalików itp.
Jedzmy zatem to co zdrowe dla nas. Zadbajmy o to, aby ten pyszny owoc jak najczęściej gościł na naszym stole - na surowo bądź przetworzony. Smacznego!