7 sposobów, by bez większego wysiłku odżywiać się zdrowiej

Przejście na zdrowszą dietę wydaje się bardzo skomplikowane, czasochłonne i drogie. Nie musi jednak takie być. Wystarczy poznać i wprowadzić w życie naszych 7 sprytnych sposobów.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
7 sposobów, by bez większego wysiłku odżywiać się zdrowiej
fot. Fotolia
Zdrowe odżywianie na co dzień nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy z każdej strony zalewają nas informacje o produktach słabych jakościowo, ale ubranych w ładne, kolorowe i zachęcające reklamy.

Tuczące i szkodliwe jedzenie jest łatwo dostępne w większości sklepów, a tym trudniej mu się oprzeć, że jest tanie, szybkie do przygotowania i często zawiera dużo wspomagaczy ulepszających smak, więc nam po prostu smakuje. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym zdrowe, regularne odżywianie może stać się codziennością. Oto nasze wskazówki!

1. Zmieniaj stopniowo nawyki żywieniowe. Stopniowo – to ważne słowo. Nie rezygnuj od razu ze wszystkiego co szkodliwe, a jest częścią twojej codziennej diety, bo szybko się zniechęcisz i powrócisz do starych przyzwyczajeń. Możesz zacząć od ograniczenia cukru do herbaty i kawy, soli do kanapek i wizyt w fast-foodach.

2. Nie zapominaj o śniadaniu. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ponieważ dostarcza nam dużo energii niezbędnej do pracy i nauki.

3. Zamień smażenie na pieczenie – jedzenie poddane takiej obróbce termicznej jest mniej tłuste i mniej ciężkostrawne niż potrawy smażone.

4. Jedz dużo warzyw, zarówno świeżych, jak i w innych postaciach. Mogą stanowić zdrowy dodatek do każdego posiłku albo jego główny składnik. Każdy znajdzie z pewnością ulubiony sposób ich podania i przepis na przyrządzenie pysznego posiłku pełnego warzyw.

5. Znajdź smaczne i zdrowe zamienniki. Zamiast drożdżówki zawierającej dużo cukru, drożdży i białej mąki na drugie śniadanie zjedz ulubiony owoc. Z kolei wieczorem na spotkanie z przyjaciółmi czy wieczór filmowy zamiast czipsów możesz przynieść paczkę orzechów albo suszonych owoców.

6. Staraj się jeść 5 posiłków dziennie. Regularne jedzenie pozwala uniknąć podjadania niezdrowych przekąsek między posiłkami.

7. Jeśli nie potrafisz zrezygnować ze słodyczy – staraj się unikać tych gotowych dostępnych w sklepach. Rób je samemu w domu. W słodkościach naszej produkcji możemy kontrolować ilość dodawanego cukru i wybierać składniki najlepszej jakości, np. prawdziwe kakao, a mąkę białą zastąpić razową.