Jedzmy orzechy na zdrowie!

Orzechy nie od dziś uważane są za jedne z najzdrowszych przekąsek na świecie. Czy w Waszej diecie pojawiają się wystarczająco często? Przeczytajcie poniższy artykuł i wybierzcie swoje ulubione gatunki!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jedzmy orzechy na zdrowie!
fot. Fotolia
SYMBOL ORZECHÓW

Orzechy coraz częściej są źródłem kulinarnych inspiracji. Świetnie spisują się w roli przekąsek, składników deserów, a nawet dań głównych. Te niepozorne, chrupiące przysmaki są symbolem mądrości i siły. Uprawiane były już w czasach starożytności, gdzie symbolizowały małżeństwo. Orzechy były także bardzo ważnym elementem małżeńskich obrzędów – nowożeńcom życzono związku równie ścisłego, jak połączenie obu połówek orzecha. Popularne było też obrzucanie małżonków orzechami, podczas gdy panna młoda musiała je szybko wyzbierać by tego szczęścia zebrać jak najwięcej!

WARTOŚCIOWE ORZECHY

Orzechy w swoim składzie zawierają mnóstwo kwasów tłuszczowych, łatwo przyswajalnego białka i błonnika. Są one fantastycznym źródłem witamin z grupy B i E oraz składników mineralnych takich jak: magnez, żelazo, wapń, fosfor, cynk, potas i sód!

Orzechy

Zdjęcie: Fotolia

Te znane wszystkim przysmaki mają działanie obniżające cholesterol, wspomagające pracę mózgu, zapobiegające chorobom serca oraz regulujące poziom cukru we krwi. Regularne ich jedzenie poprawi więc pracę serca, wątroby i układu odpornościowego, a także korzystnie wpłynie na cerę!

PO JAKIE ORZECHY SIĘGAMY NAJCZĘŚCIEJ?

Orzechy włoskie

Dojrzały owoc orzecha włoskiego jest kulisty lub lekko owalny. Jego zewnętrzną warstwę stanowi zielona okrywa (łatwo odpadającą jesienią) oraz stwardniała łupina otaczająca owocnik, czyli uwielbiany przez wszystkich owoc orzecha!

Ten gatunek orzecha występuje na Bałkanach, w południowo – wschodniej Europie, oraz środkowej części Azji. Doskonale nadaje się do bezpośredniego spożywania, ale także do wypieków, deserów, wytrawnych dań, ale również do suszenia, gdyż wchodzi w skład mieszanek bakaliowych.

Orzechy laskowe
 
Są to owoce leszczyny mające średnicę ok. 1-2 centymetrów.  Dzięki zawartym w nich mikroelementom,  stanowią źródło zdrowej energii, potrzebnej do funkcjonowania organizmu. Świetnie spiszą się jako przekąska, dodatek do ciast, deserów oraz jako surowiec w produkcji oleju.

Pekan

Ten gatunek orzecha uprawiany jest najczęściej w USA, Australii i Afryce Południowej. Wyglądem przypomina orzecha włoskiego, lecz jest od niego znacznie słodszy. Różnicę stanowi też jego miękka skorupka, którą z łatwością rozgnieść można palcami. Ten gatunek ma dużą zawartość witaminy E oraz przeciwutleniaczy co sprawia, że jest polecany przez dietetyków!

Orzech brazylijski

Przysmak ten, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Brazylii. Ma bardzo charakterystyczny wygląd, a w każdym jego owocu znajduje się ok 15-40 nasion. Te cenne orzechy wykorzystuje się najczęściej do produkcji oleju (nasiona zawierają aż 50% tłuszczu!), mydła i smarów!

Makadamia

Wywodzą się z Australii i są najdroższymi orzechami występującymi w handlu. Wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym do produkcji deserów i ciast, ale także w przemyśle kosmetycznym jako składnik kremów i balsamów. Ciekawostką jest fakt, że ich nazwa powstała od McAdama czyli najbliższego przyjaciela odkrywcy!


Orzechy Orzechy
Zdjęcia: Fotolia

Pistacja

Orzechy pistacji uważane są za jedne z najsmaczniejszych i najzdrowszych orzechów na świecie. Występują na obszarach o ciepłym lub umiarkowanym klimacie. Doskonale spisują się jako przekąska lub dodatek do deserów. Gatunek ten suszy się i praży razem ze skorupką.

Pinia

Orzechy te dojrzewają w szyszkach przez 3 lata. Po tym czasie otwierają się i dają dostęp do jadalnych nasion. Zjada się je od razu po zebraniu gdyż ze względu na dużą zawartość tłuszczu, szybko robią się zjełczałe.


ORZECHY W KUCHNI

Orzechy są smaczne a do tego zdrowe, a ponieważ należy łączyć przyjemne z pożytecznym, warto zadbać o ich obecność w diecie! Fantastycznie spiszą się jako przekąska miedzy posiłkami lub w deserach typu: mazurek królewski, pszczółka, orzechowiec, maxi king czy orzechowe ciasteczka. Śmiało wykorzystać je możecie też jako dodatek do sałatek, sosów, mięs, a nawet produkcji masła, kremu i masy!

Orzechy

Zdjęcie: Fotolia

A jakie orzechy są Waszymi ulubionymi? W naszej skarbnicy orzechowych przepisów znajdziecie mnóstwo inspiracji, które doskonale spiszą się zarówno na co dzień jak i na specjalne okazję! Zachęcamy Was również do udostępniania własnych receptur na przysmaki z tymi chrupiącymi pysznościami. Do dzieła!