Kimchi - najzdrowsza potrawa świata

Najpopularniejsze danie kuchni koreańskiej podbija świat! Kimchi ma wyjątkowy smak i uznawane jest za jedną z najzdrowszych potraw na świecie. Koreańczycy bez kimchi nie wyobrażają sobie posiłku. Zjadają rocznie 1,5 miliona ton tego przysmaku. Jaka jest historia kimchi? Jakie składniki potrzebne są do przygotowania dania? Sprawdźcie!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Kimchi - najzdrowsza potrawa świata
fot. Fotolia
Kimchi to tradycyjna potrawa kuchni koreańskiej. Nazwa pochodzi od słowa schimachae oznaczającego solenie warzyw, zaś głównym składnikiem dania jest kapusta pekińska lub kapusta chińska (bok choy).

Sekretem przygotowywania potrawy oraz tym co powoduje, że danie jest wyjątkowe w smaku jest kiszenie. Kapustę można kisić samodzielnie lub w towarzystwie aromatycznych dodatków - rzepy, białej rzodkwi, ogórka, marchwi oraz przypraw - papryczki chilli lub jej bardzo ostrej koreańskiej odmiany - gochugaru, czosnku, imbiru, cebuli.

Koreańska kiszona kapusta, czyli kimchi - w zależności od dodanych dodatków - może być pikantna, kwaśna lub słona. Idealnie sprawdza się jako przystawka, przekąska - także jako składnik placków kimchi jeon, dodatek do dań głównych (stanowi element tzw. banchan, czyli zestawu dodatków do posiłku głównego), a nawet jako składnik zup np. zupy kimchi jjigae.

Przepisów na kimchi są tysiące. Każdy region w Korei ma swoją własną, lokalną recepturę. Najbardziej popularnym jest Baechu-kimchi - kimchi przygotowywane z połówek kapusty pekińskiej oraz Kkakdugi (radish kimchi) - kimchi z białej rzodkwi. Koreańczycy lubią także Pa kimchi - z młodej dymki, Pulgunmuu kimchi - z rzodkiewek, Kaji kimchi - z bakłażana, Oi Sobaki kimchi - z ogórka oraz Mak kimchi - z pociętej kapusty pekińskiej.

Kimchi
Fot. Fotolia

Gimjang, tradycyjna metoda przyrządzania kimichi na zimę została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jesienią koreańskie gospodynie domowe wraz z rodziną oraz sąsiadami przygotowują kimchi na cały okres zimowy. Przyrządzanie potrawy trwa parę dni: w pierwszym etapie przez 2-3 dni gromadzone są składniki potrawy - warzywa, owoce morza i przyprawy. Następnie wszyscy myją, kroją i solą warzywa po czym przekładają je do pojemników.

Dawniej gotowe kimchi przechowywane było w beczkach lub ceramicznych naczyniach zakopanych w ziemi, przykrytych workami ze słomą, tak aby uchronić potrawę przed przymrozkami. Obecnie kimchi bez problemu można przechowywać w lodówkach. W wielu koreańskich domach są specjalne lodówki przeznaczone tylko i wyłącznie do przechowywania tego dania.

Receptura oraz składniki wykorzystywane do przyrządzenia gimjang oraz kimchi stanowią jeden z przekazywanych z pokolenia na pokolenie elementów koreańskich tradycji. Tajniki dotyczące właściwego przyrządzenia potrawy przekazują teściowe swoim synowym.

Koreańczycy na punkcie kimchi dosłownie oszaleli. W Seulu w 1986 roku otwarto Kimchi Field Museum - czyli muzeum ukazujące historię potrawy, jej różnorodność oraz techniki przygotowania. Ciekawostką jest, że zamiast mówić dobrze znane z języka angielskiego "cheese" czyli "uśmiech", w trakcie pozowania do zdjęć Koreańczycy mówią "kimchi". W 2008 roku potrawa ta została wysłana w przestrzeń kosmiczną na pokładzie Soyuz'a TMA-12.

Kimchi
Fot. Fotolia

Magazyn Health ogłosił kimchi jedną z pięciu najzdrowszych potraw świata. To niskokaloryczne danie jest bogatym źródłem witamin A, B1, B2, C oraz minerałów - wapnia, żelaza i karoten. Jest także idealnym lekarstwem na przeziębienie - a to wszystko za sprawą ostrych dodatków, czosnku i imbiru.

Tradycyjne kimchi możesz również przyrządzić w swoim domu! Sprawdź przepis na kimchi, czyli koreański dodatek do wszystkiego, który przygotujesz krok po kroku na podstawie tej receptury. Odkryj jak smakuje koreańska zupa kimchi, pożywna i aromatyczna, z pewnością zaspokoi Twój głód! Ogniste kimchi na polska nutę to wspaniały dodatek do dań mięsnych - wyrazisty i pyszny. Zachęcamy do wypróbowania przepisów!

Gustujecie w daniach kuchni koreańskiej? Mieliście okazję spróbować kimchi? Jesteśmy ciekawi, jakie były Wasze wrażenia? Podzielcie się z nami swoim zdaniem w komentarzach. A może w Waszych przepisownikach znajdują się sprawdzone receptury na tę oryginalną potrawę? Nie zwlekajcie, zainspirujcie innych!