Sycylia na talerzu

  • 1

Bogactwo smaków Sycylia zawdzięcza swojemu położeniu i niezwykle ciekawej historii - każdy nowy najeźdźca zostawił trochę swojej kulinarnej tradycji.

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Sycylia na talerzu
Sycylia - tygiel smaków

Sycylia to część południowych Włoch, która znacznie różni się od innych kulinarnych regionów Italii. To zlepek dorobku kuchni m.in. Greków, Rzymian, Arabów, Normanów i Habsburgów, którzy ustawicznie najeżdżali i kolonizowali tę piękną wyspę. Mocnym i niespotykanym gdzie indziej we Włoszech, jest także wyraźny wpływ orientalny, który da się zauważyć w kuchni sycylijskiej. Mieszkańcy tego regionu w swojej kuchni często używają gałki muszkatołowej, szafranu, curry, wody różanej, goździków. Stosują również kuskus, który również pochodzi z Afryki.

Arabowie w dużym stopniu wpłynęli na współczesną kuchnię sycylijską, wprowadzając metodę połowu na głębokiej wodzie, tak ważnego dla regionu tuńczyka i miecznika. Grecy zostawili sycylijczykom upodobanie do stosowania dużej ilości oliwek, bobu oraz rozsmakowanie w daniach rybnych (Katania). Wprowadzili również do tutejszej kuchni zboża pełnoziarniste i oczyszczoną mąkę, dzięki czemu powstała dzisiejsza focaccia. To dzięki nim na wyspie znalazły się szczepy winorośli Moscato i Malvasia, z których do dziś produkuje się przednie wina. Niemniejszą rolę odegrała również Hiszpania, przywożąc na wyspę pomidory, kukurydzę i mięso indyka.

Organiczna wyspa

Sycylijskie produkty cieszą się sławą zdrowych i organicznych. Wyspa ta, zaraz po Sardynii, jest drugim producentem żywności ekologicznej. Tutejsze bakłażany przyrządza się na wiele sposobów. Mogą być smażone, duszone, podawane na zimno z serami i na ciepło w sosach z pomidorami. Papryka cieszy się nie mniejszą popularnością. Sycylijczycy nadziewają ją serami, duszą i grillują.

Wspaniałe ryby i owoce morza są bogactwem Morza Tyrreńskiego, toteż wykorzystuje się je tu do wielu potraw. Najbardziej popularne z nich to sardynki i anchois, które spożywa się tu w ogromnych ilościach, a także słynny tuńczyk i miecznik, które najczęściej grilluje się lub dusi w tutejszych dzikich ziołach rosnących na zboczach wulkanu Etna.

Sycylijczycy do wszystkiego używają swojej wspaniałej oliwy i kaparów, z których słynie wyspa. Do najczęściej spotykanych serów zaliczamy Pecorino Siciliano DOP, wyrazisty w smaku, doprawiony pieprzem twardy ser. Najczęściej używa się go w postaci startej. Równie popularny jest Ragusano DOP, który można dostać w delikatnej miękkiej wersji i w postaci twardej, również do tarcia. Często stosowane są również provola i ricotta, najczęściej używana do nadziewania potraw słonych i słodkich.

Smakosze mięsa będą zadowoleni z możliwości spróbowania nowych smaków, gdyż na Sycylii stosuje się mniej popularną w Europie Środkowej koźlinę, jagnięcinę, królika i cielęcinę. Nie należy zapominać, że Sycylia jest bardzo ważnym producentem owoców. Tylko tutaj znajdziemy autentyczne czerwone pomarańcze, najwspanialsze mandarynki, cytryny, limonki, oraz owoce kaktusa, które wykorzystuje się do produkcji wyśmienitych alkoholi. Brzoskwinie, morele i figi to również duma wyspy. Produkuje się z nich kandyzowane owoce, a z tutejszych migdałów wytwarza się imponujące kolorowe marcepany.

Winny raj

Na Sycylii w porównaniu do reszty Italii znajduje się najwięcej winnic. Produkuje się tu najwięcej wina. Sztandarowym produktem tutejszych winnic jest szeroko stosowana w kuchni włoskiej Marsala, która przeżywa ostatnio swój renesans. Może być spożywana jako aperitif, lub dodatek do dojrzewających serów. Nie ustępują jej popularności słodkie wina Moscato Passito di Pantelleria oraz Malvasia delle Lipari. Ostatnio zaś, coraz popularniejsze stają się rześkie wina wytrawne, które doskonale komponują się z daniami kuchni śródziemnomorskiej.

Niezwykłym uznaniem cieszą się również producenci czerwonych i białych win ze szczepów rosnących na wulkanicznych stokach Etny. Międzynarodowe szczepy Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah dają wyśmienite plony, co jest niewątpliwie zasługą łagodnego i ciepłego klimatu Sycylii.