Sztuka parzenia herbaty- prawdy i mity

Herbaty, pijemy je codziennie pod wieloma postaciami. Ale czy aby napewno podajemy ją i zaparzamy w odpowiedni sposób?

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Sztuka parzenia herbaty- prawdy i mity
Wszyscy przygotowując herbatę wrzucają torebkę do kubka, zalewają wrzątkiem, słodzą i gotowe. Ale czy tak przygotowana herbata jest dobra? Otóż parzenie herbaty wcale nie jest tak proste jak nam się wydaje.

Zaparzenie idealnej herbaty wymaga trzech podstawowych warunków, które należy spełnić:
1. Konieczna jest dobra, niezwietrzała herbata
2. Odpowiedniej jakości wody
3. I przestrzegania kilku reguł jej parzenia Aby herbatę utrzymać w dobrej kondycji, należy ją odpowiednio przechowywać, w szczelnych pojemnikach, które nie pozwolą dotrzeć do niej żadnym obcym zapachom.

Woda powinna być wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, parząc herbatę należy pamiętać aby używać wody miękkiej dostępnej ze źródeł. Podstawowe wskazówki przygotowywania herbaty mówią o tym, że należy zalewać ją wrzątkiem, jednak według mnie jest to mało trafne określenie.

Herbatę należy zalewać wodą w stadium białego wrzenia, jest to ten moment, gdy woda jeszcze nie bulgocze, ale na jej powierzchni pojawiają się białe bąbelki wyskakującego powietrza.Dla osób z wyostrzonym słuchem wskazówka, gdy woda szumi to jest moment białego wrzenia, gdy bulgocze jest już odrobinę za późno, woda podczas ostatniej fazy gotowania jest już nie dobra dla herbaty ponieważ straciła zbyt dużo tlenu w niej zawartego.

Bardzo ważne jest naczynie, w którym przygotowujemy herbatę, najlepsze do tego będą naczynia porcelanowe. Herbatę zalewamy w imbryka do połowy pojemności, przykrywamy szczelnie pokrywką, a gdy nasiąknie dolewamy znów wody. Tak przygotowana herbata będzie na pewno lepiej smakowała niż te przygotowywane przez nas na "szybko". Pamiętajcie: herbata potrzebuje odrobinę miłości, cierpliwości i szacunku do siebie.