Jak ugotować jajko na twardo i na miękko? Nie popełniaj tych błędów!

Z jajka ugotowanego na twardo wycieka żółtko, za to jajko ugotowane na miękko daje się kroić nożem? Wpadki przy gotowaniu jajek zdarzają się częściej niż myślisz! Zobacz ile minut gotować jajko na twardo, a ile na miękko. Teraz zawsze wyjdzie idealnie!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak ugotować jajko na twardo i na miękko? Nie popełniaj tych błędów!
fot. Adobe stock

Jak ugotować jajko na miękko?


To prostsze niż myślisz! Ważne jednak, by odmierzać czas co do minuty, z pewnością przyda ci się minutnik. Idealnie ugotowane jajko na miękko to takie, w którym żółtko pozostaje płynne, natomiast białko jest ścięte całkowicie. 

Metoda gotowania jajek na miękko, polegająca na wkładaniu jajek do zimnej wody i liczeniu czasu gotowania od momentu zagotowania się wody to chyba najgorszy sposób z możliwych. Zawsze zamiast jajka na miękko otrzymasz jajko na twardo, ew. z żółtkiem przynajmniej do połowy twardym.

Aby ugotować jajko na miękko dostosuj czas gotowania jajek do ich rozmiaru, jajka zawsze powoli wkładaj do już gotującej się wody, a czas gotowania skrupulatnie kontroluj. Przed gotowaniem jajko trzeba wyjąć z lodówki by uzyskało temperaturę pokojową, a następnie umyć.

Ile minut gotować jajka na miękko:

  • rozmiar S: 3 minuty
  • rozmiar M: 4 minuty
  • Rozmiar L: 5 minut.

Jeśli chcesz uzyskać jajko ugotowane na półmiękko, czyli takie, w którym żółtko nie jest całkiem płynne, gotuj je przez 6 minut (czas gotowania jajka zawsze licz od momentu zagotowania się wody).

Wypróbuj sprawdzone sposoby na faszerowane jajka.

Jak ugotować jajko na twardo?


Ugotowanie jajek na twardo jest zdecydowanie prostsze niż gotowanie ich na miękko, ale uwaga: jajek nie należy nigdy gotować zbyt długo, bo będą niesmaczne. 

Aby ugotować jajka na twardo należy gotować je od 6 do 10 minut (w zależności od rozmiaru jajek). 

O czym pamiętać gotując jajka na miękko i na twardo?

  • dlaczego trzeba myć jajka?
Przede wszystkim nie możesz zapomnieć o tym, że jajka trzeba umyć. Najwięcej drobnoustrojów znajduje się na skorupkach jaj. Ważne, by myć jajka bezpośrednio przed użyciem, a nie po zakupie. Mycie sprawia, że jajko zostaje pozbawione warstwy ochronnej, która przeciwdziała wnikaniu bakterii przez skorupkę do środka.

  • po co soli się wodę podczas gotowania jajek?
Na pewno nie dla smaku... Również nie po to, aby łatwiej się je obierało. Wodę podczas gotowania jajek lekko solimy, aby zapobiec pęknięciu skorupki w czasie gotowania. Sól sprawia, że ta twardnieje, dzięki czemu jest bardziej odporna na różnicę temperatur.

  • co zrobić, aby jajka na twardo łatwo się obierały?
Po ugotowaniu jajka na twardo przełóż od razu do zimnej wody. Po kilku minutach takiego studzenia jajka łatwo odchodzą od skorupki. Jednak większe znaczenie niż ten zabieg ma "wiek" jajka - starsze jajka obierają się łatwiej niż świeże. Odpowiedzialne jest za to pH białka, które z czasem robi się bardziej zasadowe. Białko wówczas łatwiej odchodzi od skorupki.

Zdecydowanie krócej gotuje się jajka przepiórcze - są średnio 3 razy mniejsze od kurzych.