Rozpoczyna się sezon na młode buraczki. Te warzywa mają wiele drogocennych dla naszego zdrowia właściwości. Zadbaj o to, by i w Twojej kuchni tego lata królowały zdrowe buraczki. Najlepiej jeść je na surowo, najwięcej właściwości posiada sok z surowych buraczków. Wiele osób narzeka na jego smak, ale przecież gorzki lek najlepiej leczy. W tym soku znajduje się wiele witamin i minerałów. Jeżeli jednak w tej postaci burak jest dla Ciebie nie do przełknięcia, możesz przyrządzać go na różne sposoby - idealnie sprawdza się w zupach, sałatkach czy surówkach. Chyba każdy z nas lubi smażone na patelni buraczki, z dodatkiem soku z cytryny, cukru i mąki.
Najbardziej rozpowszechniony jest burak ćwikłowy - podgatunek buraka zwyczajnego. Już w starożytności uprawiano buraki i używano ich do celów spożywczych oraz leczniczych. Burak uprawiany wtedy różnił się od buraka uprawianego współcześnie. Liście buraka je się jako botwinkę. To bardzo popularna i zdrowa zupa z liść buraka. Warto zadbać o to, by w naszym przydomowym ogródku znalazły się te pyszne warzywa. Buraczki sieje się w kwietniu. Należy poczekać około 3 - 4 miesiące, aż wyrośnie. Pamiętaj, by nie sadzić buraczków zbyt gęsto, ponieważ nie będą wtedy miały miejsca, by ładnie urosnąć.
Zdjęci: Fotolia
Właściwości buraka
Warzywa te - nie ma co ukrywać - są skarbnicą witamin i minerałów. Wśród witamin w burakach znajdują się: A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12 oraz witamina C. Wśród pierwiastków wyróżniamy natomiast: żelazo, potas (buraki zwierają dużo potasu), magnez, wapń, fosfor, miedź, chlor, fluor czy cynk. Oprócz tego, warzywo to zawiera bardzo dużo kwasu foliowego, cukry, białka oraz karoten. Buraczki są również źródłem błonnika. Te warzywa są niskokaloryczne, bowiem w 100 gramach znajduje się zaledwie 38 kalorii.
Buraki są znakomitym środkiem krwiotwórczym, zaleca się je jeść osobom, które cierpią z powodu anemii. Jedząc regularnie buraki poziom Twojego cholesterolu ureguluje się, buraki zapobiegają również zwapnieniom naczyń krwionośnych. Warzywo to powinno koniecznie znaleźć się w diecie osób, których dolegliwością jest nadciśnienie. Burak skutecznie obniży wysokie ciśnienie.
Zdjęcie: Fotolia
Sok ze świeżych buraków doskonale wzmacnia naszą odporność i chroni przed takimi chorobami jak grypa czy przeziębienie. Jeżeli chorujesz - warzywo to pomoże Ci szybko pokonać swoją chorobę. Buraki działają przeciwirusowo i wykrztuśnie. Jeżeli masz zapalenie gardła, sok z buraka także okaże się pomocny w tej chorobie.
Sok z buraka ma naprawdę wiele właściwości. Pij go także, gdy w obrębie Twojego przewodu pokarmowego powstaną owrzodzenia (wrzody żołądka, żylaki odbytu - we wszystkich tych chorobach burak naprawdę Ci pomoże). Buraczki pomagają także pokonać zgagę oraz zaparcia i choroby jelit. Czerwony barszcz pomoże w przypadku zgagi i nadkwasoty żołądka. Buraki oczyszczają także nasz organizm z toksyn, poza tym obniżają ciśnienie krwi.
Jak widzisz, buraki są bardzo zdrowe i pomagają w wielu dolegliwościach. Powinniśmy jeść buraki tak często, jak tylko się da. Zobacz, co możesz przygotować z buraków!
Gatita poleca purée z pieczonych buraków. Ciekawi? Pieczone buraki z sosem balsamicznym idealnie nadają się na zupę krem lub do purée. Wygląda bardzo smacznie!
Ciasto czekoladowe z burakiem poleca bernika. Brzmi może trochę dziwnie, bo burak i czekolada? Jednak autorka przepisu zapewnia, że smakuje wyśmienicie.
Smakoszka Amatorka przygotowała sałatkę z burakiem i jajkiem. Lekka i smaczna. Idealny, delikatny smak buraka doskonale komponuje się z jajkiem.
Pesto z buraków to dietetyczny dodatek do mięska, chleba czy makaronu. Przepis poleca meg-air. To pesto jest łatwe w przygotowaniu. Zachęcamy do wypróbowania tego przepisu.
Czy wiecie, co jeszcze można przyrządzić z buraczków? Może macie jakieś oryginalne sposoby na to warzywo? Zachęcamy do podzielenia się z nami!
Odkryj przepis na zupę krem z buraka z kozim serem >>>
LauraLaura
Dinah