Tajemnice zielonej herbaty

  • 1

Bez wątpienia to czarna herbata króluje w naszych domach i jest najczęściej przyrządzanym naparem w kuchniach polskich rodzinach. Ma ona jednak godne następczynie, bowiem zielona herbata, biała jej odmiana czy czerwona odsłona dzielnie depczą jej po piętach i zyskują coraz to nowsze rzesze zwolenników.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Tajemnice zielonej herbaty
fot. Fotolia

 Czy zielona herbata zdetronizuję popularną herbatę z cytryną? Mamy cichą nadzieję, że tak! Przekonajcie się dlaczego.

Cudowne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata zawiera wysokie stężenie flawonoidów, czyli potocznie znanych przeciwutleniaczy. Znajdziemy w niej również dużo fluoru oraz innych składników pozytywnie wpływających na pracę naszego układu

Zielona herbata pobudza mózg do bardziej intensywnej i aktywnej pracy, niektórzy porównują to z działaniem mocnej kawy z podwójną dawką kofeiny. Jest w tym wiele prawdy, bowiem mieszanki zielonej herbaty są bogate w teinę, za sprawą której nasz umysł jest bardziej wydajny i efektywny.

Inną, często wychwalaną cechą tej odmiany jest również posiadanie właściwości odchudzających. Ekstrakty zawarte w zielonej herbacie poprawiają metabolizm i przyspieszają trawienie. Dodatkowo aromat świeżo zaparzonej herbaty relaksuję i wprowadza w pogodny nastrój.

Skąd się wzięła zielona herbata?

Największym eksporterem tego rodzaju herbaty są Chiny i Japonia. Susz uzyskiwany jest dzięki szybkiej obróbce zerwanych listków z drzewa herbacianego. Warunek jest jeden - nie mogą fermentować, bo wtedy zaliczane są do herbaty czarnej. W naszych sklepach dystrybucja jest szeroko zakrojona i możemy wybierać w ciekawych mieszankach smakowych, jak i ekspresowych torebkach. Najbardziej popularny rodzaj zielonej herbaty to ten z domieszką soku z cytryny lub pigwy.

Jak parzyć zieloną herbatę by cieszyć się jej wszystkimi składnikami?

Idealnie zaparzona zielona herbata powinna mieć kontakt tylko z miękką, niechlorowaną wodą pozbawioną wapnia - dlatego do przygotowania tego naparu zaleca się wykorzystanie ogrzanej wody mineralnej. Do filiżanki wystarczy wsypać płaską łyżeczkę liści zielonej herbaty i zalać ją wodą o temperaturze 80 stopni by już za chwilę cieszyć się niezwykłym aromatem oraz smakiem iście królewskiego naparu. Parzenie powinno trwać maksymalnie 4 minuty, w przeciwnym wypadku możemy czuć goryczkę. Dobra wiadomość jest taka, że zieloną herbatę możemy parzyć wielokrotnie.
 
Jeżeli nie lubujemy się w kawie, a mamy ciężki dzień przed sobą radzimy skusić się na filiżankę tego energetycznego naparu! Tylko uwaga, picie zielonej herbaty uzależnia.

Lubicie zieloną herbatę? Jak często gości ona na Waszym stole?


Zobacz jak przyrządzić zieloną herbatę >>>