Targi win - co pije się na świecie?

Tłok. tłumy wystawców i producentów. Miliony butelek wina i jeszcze więcej wypitych kieliszków - tak wyglądają największe targi win na świecie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Targi win - co pije się na świecie?

 Prowein – fabryka uciech podniebienia

Niemieckie targi Prowein należą do najbardziej znanych i cenionych imprez tego typu na świecie. Tu też można obserwować szczególne zmiany, jakie zachodzą na rynku win. Pierwszą jest rosnąca popularność azjatyckiej egzotyki. Nie chodzi tu, bynajmniej o wina z winogron, ale ciekawe i mocno kontrowersyjne wyroby z mango czy liczi. Aromat zbliżony do tego ostatniego to częsta cecha win ze szczepu Gewürztraminer i na tym koniec  podobieństw między winami z liczi i winogron. Tym nie mniej, sprowadzane z Azji, (głównie Chin, Indii i Japonii) proste wina owocowe powoli przebijają się do specjalistycznych sklepów także w Polsce. Nie zabrakło ich na  targach Prowein.  W 2012 po  raz pierwszy uruchomiono tu także całą platformę (jedno piętro) dla produktów biodynamicznych. Moda na ekologiczne rolnictwo widać przeniknęła na dobre do winiarstwa.

Oczywiście, prowein to nie tylko nowinki. To przede wszystkim, ogromna hala przez którą przepływa rzeka odwiedzających, spragniona morza win od dostawców z całego świata. Poszczególnym krajom przyporządkowane są osobne hale. Największą, zajmują, oczywiście wina niemieckie.

Vinisud

Targi w Montpelier ściągają każdego roku rzesze winiarskich sław. Na ogromnej powierzchni wystawowej gromadzi się prawie 2 tysiące wystawców i ponad 33 tysiące gości, tworząc kulturowy tygiel z 57 różnych krajów świata. Na prawie stu tysiącach metrów kwadratowych serwuje się tu ponad 20 tysięcy kieliszków wina dziennie. Po co to wszystko? – targi Vinisud to okazja do nawiązania bezpośrednich relacji między producentami, a dystrybutorami wina, często także prywatnymi kolekcjonerami, których w Bordeaux również nie brakuje. W trosce o odwiedzających i wystawców strona www organizatorów targów w drobnych detalach rozpisuje wszystkie szczegóły związane z imprezą. Można na niej znaleźć między dokładne lokalizacje stoisk wszystkich wystawców i szczególny na temat tego, jak przygotować spotkanie biznesowe w trakcie targów.

Wino idealne

Vinisud czy Prowein to tylko dwie, spośród niezliczonej ilości imprez tego typu. Warto w tym miejscu wspomienić także o New York Wine and Spirit market, czy Indyjskich targach International Wine and Food Show, czy Portugalskie Essência do Vinho. Wszystkie one pomagają w nakreśleniu obrazu wina idealnego, takie po które konsument sięga bez wahania. A jakie być powinno takie wino? Jeśli wierzyć w badania przeprowadzone przy okazji targów Prowein, to wino marzeń ma kolor czerwony, niską (mniej niż 11%) zawartość alkoholu, naturalny korek i pochodzi z europy. Widać, pod tym względem, gusta konsumentów nie zmieniły się aż tak bardzo…