Technologia z kosmosu - smak i zdrowie w Twojej kuchni

  • 4

Co łączy dzieci, blogerów kulinarnych i redaktorki magazynów poświęconych jedzeniu? Wszyscy oni chcieliby mieć moc Supermana i podglądać jak zachowują się składniki gotowanej potrawy, gdy stoją w garnku na palącym się gazie. Dzieci – z czystej, dziecięcej ciekawości. Blogerzy i redaktorki – żeby móc sfotografować lub sfilmować ten proces i pokazać go światu.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Technologia z kosmosu - smak i zdrowie w Twojej kuchni
fot. Materiały prasowe
Każdy, kto szukał przezroczystych garnków wie, że nie jest to proste. Garnki, owszem, można kupić, ale nie są trwałe. Mają też inne wady. STOP. Nie BYŁO to proste. Aż do teraz. Wreszcie dostępne są szklane garnki, które mają wytrzymałość na bardzo wysokie temperatury, nie pękają, gdy się je schłodzi, są wygodne w użytkowaniu i bezpieczne. Kosmiczne garnki marki VISIONS.
 
Przeźroczystość to charakterystyczna cecha garnków Visions, ale nie najważniejsza. Osoby dbające o zdrową kuchnię docenią przede wszystkim to, że materiał, z jakiego są one wykonane nie ma w sobie alergizującego niklu, szkodliwego kadmu, ołowiu i chromu. Dzięki niskiej porowatości garnki zawdzięczają także antybakteryjność.

A to dlatego, że ścianki garnków Visions są idealnie gładkie - nie mają mikroporów. To sprawia, że resztki jedzenia nie zatrzymują się na ściankach i bakterie nie namnażają się. Garnki Visions są także łatwe do czyszczenia - wygodnie myje się je w zmywarkach, bez obaw, że ich powierzchnia zostanie zarysowana. Szkło z jakiego są wykonane jest naprawdę bardzo twarde. Twardsze niż stal.
 
LeDuvel
Zdjęcie: Materiały prasowe
 
To specjalne szkło nie wchodzi też w reakcje z jedzeniem, a potrawy gotowane w garnkach Visions zatrzymują maksymalną ilość substancji odżywczych. Dodatkową zaletą jest także energooszczędność tych niezwykłych garnków – szybko rozprowadzają ciepło, dzięki czemu do gotowania wystarczy średni, a nie największy ogień. I nie tylko ogień – garnki Visions sprawdzają się także na kuchenkach elektrycznych, płytach ceramicznych, w kuchenkach mikrofalowych oraz piekarnikach.

I to nie koniec zalet. Garnki Visions są też bardzo lekkie – lżejsze niż aluminiowe i wytrzymałe. Wbrew temu, co podpowiada doświadczenie z innymi rodzajami szkła, świetnie znoszą wysokie i niskie temperatury oraz ich gwałtowne zmiany.

Materiał idealny? Jak najbardziej tak. Z jego wynalezieniem wiąże się pewna interesująca historia.
 
W połowie lat 50. XX wieku dr Donald Stookey pracował nad szkłem zmieniającym przezroczystość pod wpływem światła. W trakcie badań próbki wygrzewał w temperaturze 600 st. C. Pewnego razu jedno z urządzeń uległo uszkodzeniu, w wyniku czego próbka została nagrzana aż do 900 st. C. Okazało się, że to radykalnie zmieniło właściwości szkła.
 
LeDuvel
Zdjęcie: Materiały prasowe
 
Powstały w ten sposób materiał nazwano Pyroceramem. Określany jest on jako szkło ceramiczne, bowiem wytwarzany jest jak zwykłe szkło poprzez topienie składników, ale po obróbce ma strukturę krystaliczną, właściwą dla ceramiki. Jest niezwykle twardy, a jego powierzchnia idealnie gładka. Jednak najbardziej zadziwiającą jego cechą jest odporność na gwałtowne zmiany temperatury - znacznie większa niż innych materiałów znanych inżynierom.
 
Stąd wzięło się kosmiczne zastosowanie tego materiału: to on był używany do budowy poszycia amerykańskich promów kosmicznych, które w czasie powrotu na Ziemię pokonując opór powietrza rozgrzewało się do temperatury pieca hutniczego. Inne zastosowania Pyroceramu to głowice samonaprowadzających się pocisków rakietowych lub wyświetlacze smartfonów.

LeDuvel
Zdjęcie: Materiały prasowe
 
A teraz również robione są z niego garnki. Oferta Visions obejmuje garnki o zróżnicowanych pojemnościach z pokrywkami, rondle, a także patelnie. Można je kupować w zestawach lub pojedynczo: http://www.leduvel.pl/sklep/visions.html.

Garnki Visions to spełnienie marzeń o garnkach idealnych. Są wygodne w użyciu, trwałe, gwarantują dobry smak i pełnię wartości odżywczych gotowanym potrawom. To garnki XXI wieku. Prawdziwie kosmiczne. Must have w nowoczesnej kuchni.