Tomek Woźniak

  • 2

Czas na Fooding – czyli smaczna zabawa i życie ze smakiem. Wywiad z Tomkiem Woźniakiem, pasjonatem gotowania znanym między innymi z Dzień Dobry TVN.

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Tomek Woźniak
Co to jest fooding?

Fooding został stworzony i nazwany przeze mnie! Powstał mimo chodem podczas organizowanych przeze mnie wspólnych wieczorów z gotowaniem i moimi znajomymi. Można określić, że to wspólne gotowanie. Czasami pojawia się takie słowo jak biesiadowanie ale to nie jest to. Gotowanie to jedna z czynności, które wykonujemy w kuchni. Kolejna czynność to jedzenie. Fooding to dobra smaczna zabawa skierowana do ludzi młodych duchem, naszej rodziny i naszych znajomych. Nie ma takiej sytuacji, że pół dnia i całą noc gotowaliśmy, zaprosiliśmy znajomych na przyjęcie, i wszyscy się dobrze bawili, oprócz nas, bo my byliśmy strasznie zmęczeni od tego gotowania. Każdy może wnieść swoje pomysły. Każdy coś dodaje od siebie. Chodzi o to, żebyśmy byli zadowoleni. Traktowali jedzenie nie tylko jako paliwo, ale element przyjemności w naszym życiu.

Kto płaci za składniki?

Wspólnie. Możemy się interesować modą, komputerami czy motoryzacją ale niekoniecznie wszyscy na raz. Jedzenie jest uniwersalne, mniej lub bardziej każdy jest nim zainteresowany. Każdy chce zamieszać, pokroić to, co ładnie pachnie czy wygląda. Jedzenie jest impulsem do dobrej zabawy. U każdego, kto dobrze zje, pojawia się uśmiech na twarzy. To automatyczne.

Przy stole porozmawiamy dzisiaj o kuchni amerykańskiej. Czy rzeczywiście jest ona tak tłusta, przesolona i przesolona jak mówią stereotypy?

Najważniejsze jest to, aby mieć przyjemność z tego, co jemy. Każdy może jeść to, na co ma ochotę. Staram się nie bazować na stereotypach, zanim spróbuję nowej kuchni. Uwielbiam Nowy York, Singapur i Londyn. Tam się je wszędzie. Ludzie żyją jedzeniem. Ulice żyją jedzeniem. To jedzenie ma duszę i atmosferę. Hot-dogi na ulicach Nowego Yorku smakują wyśmienicie. Atmosfera, ludzie, sposób podania, miejsce, to wszystko ma wpływ na jedzenie, na jego odbiór. W Stanach i w Polsce jadłem przesolone czy tłuste rzeczy. Nowy York wychodzi z tego obronną ręką, bo mamy taką międzykulturowość, że możemy poczuć smaki z całego świata. Stereotypy to totalny absurd. Tak jak o Polakach, którzy tylko piją wódkę.

Czy to prawda, że większość mieszkań w Nowym Yorku nie ma kuchni?

Z tym się zgodzę. Mieszkania są bardzo drogie i żeby zaoszczędzić, odbywa się to kosztem kuchni - nie ma ich, albo są bardzo małe. Śniadania prawie zawsze je się na mieście. Trzeba tutaj podkreślić, że dostępność do knajp i knajpeczek jest bardzo duża. Są dosłownie na każdym kroku. To też normalne, że ktoś idzie ulicą z bajglem, kawą, pączkiem czy kanapką. W porze lunchu Amerykanie wychodzą na obiad restauracji. Żeby poczuć atmosferę jedzenia i Nowego Yorku, musimy wyjść na zewnątrz, do ludzi.

Jak się to ma do cen?

Jest trochę taniej niż w Londynie. Ceny jedzenia w przeliczeniu na złotówki są oczywiście droższe niż w Polsce. Przeliczając jednak na zarobki Amerykanów, te ceny są znośne. Obiad kosztuje 5 – 10 dolarów i większość nowojorczyków może sobie spokojnie na niego spokojnie pozwolić.

Bulion miso z nudlami

Przepis na 4-5 porcji| czas przygotowania: 20 minut

500 ml bulionu drobiowego, 2 łyżki pasty miso, 300 g mielonej cielęciny, 3 łyżki chińskiego sosu grzybowego, 2 małe kapustki pak choi, 4 grzybki shitake (świeże lub suszone), 200 g błyskawicznego makaronu pszennego (cienkie nitki), garść drobno posiekanej dymki, kilka listków bazylii tajskiej

1. W garnku zagotuj bulion razem z pastą miso. Pomieszaj kilka razy, aby pasta się dobrze rozpuściła i nie powstały grudki
2. Mięso mielone dopraw sosem grzybowym, wrzuć małą garść posiekanej dymki i uformuj małe kuleczki o średnicy ok. 2cm.
3. Ostrożnie wrzuć kulki mięsne do gotującego się bulionu
4. Jak mięso wypłynie po kilku minutach to oznacza, że jest już ugotowane. Wtedy wrzuć posiekaną kapustę pak choi na 2 cm wstążki, ćwiartki grzybków shitake.
5. W osobnym rondlu z wrzącą wodą ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
6. Odcedzony makaron wrzuć do bulionu i podawaj! Każdą porcję posyp bazylią tajską i posiekaną dymką.

Sugestie:

• Przed formowaniem kulek mięsnych zwilż ręce co ułatwi Tobie przygotowanie
• Makaron możesz również ugotować w bulionie. Wtedy twoje danie jest jednogarnkowe. Tylko jest jeden warunek, wtedy całą porcję musisz podać od razu inaczej makaron się rozpadnie.

Sernik M&M’s

Przepis na 4 porcje| czas przygotowania: 5minut
Nie ma nic smaczniejszego jak sernik gotowy w 5 minut! Oczywiście przy tym jest smaczny i kolorowy… prostszego

250 g mielonego sera (użyłem twarogu śmietankowego), 4 łyżki cukru pudru, 8 herbatników digestive, garść M&M’s czekoladowych i orzechowych

7. Wymieszaj ser wraz cukrem pudrem i sprawdź czy jest wystarczająco słodkie.
8. Dodaj pokruszone na nieregularne kształty herbatniki, wrzuć M&M’sy i całość wymieszaj.
9. Przełóż gotowy sernik do miseczek i od razu podawaj.
Sugestie:

• Możesz dodać jeszcze świeże owoce np.: maliny, borówki albo brzoskwinie – będzie pycha!
• Sernik przed podaniem możesz zmrozić w zamrażalniku. W ten sposób powstanie ekspresowy sernik mrożony w formie semifreddo.

Najlepsze krewetki

Przepis na 2 porcje| czas przygotowania: 10minut
Ten przepis to recepta na zarazem najlepsze i najprostsze krewetki! Tuż obok krewetek najcenniejszy jest sos powstały z oliwy, masła, dużej ilości czosnku i pietruszki, który do ostatniej kropli wycieramy bagietką. Kluczem do dobrego smaku jest tutaj odrobina cierpliwości i powolne podgrzewanie oliwy i masła, aby wydobyć cały smak z czosnku.
Zawsze jak zapraszam znajomych i podaję te krewetki to wiem o tym, że patelnia będzie całkowicie czysta i wytarta do ostatniej kropli sosu czosnkowo-pietruszkowego.

4 łyżki oliwy, grudka masła, 6 ząbków czosnku, garść krewetek, pęczek pietruszki, sól, pieprz

10. Na patelni na małym ogniu rozgrzej oliwę z masłem i posiekanym drobno czosnkiem. Podgrzewaj całość przez ok. 5 minut, aby uwolnił się cały aromat i smak czosnku.
11. Zwiększ płomień, wrzuć obrane i osuszone na ręczniku papierowym krewetki i smaż przez 2-3 minuty. Na koniec wrzuć posiekaną pietruszkę i dopraw solą oraz pieprzem. Podawaj z chrupiącą bagietką i kieliszkiem schłodzonego wina białego.

Sugestie:

• Dodaj chili jeśli chcesz dodać odrobinę ostrości.

Tomek Wozniak gotuje z pasja i z przyjemnością się nią dzieli gotując, pisząc i godzinami opowiadając o gotowaniu. Każdy może gotować jeśli tylko da sobie szansę. Tuninguje popularne potrawy i wymyśla nowe przepisy z myślą aby były jak najłatwiejsze i szybkie w przygotowaniu idealne w ciągu zabieganego tygodnia i leniwych weekendów. Wtedy każdy może mieć przyjemność z gotowania i przejść przez życie smakiem.

Współpracuje z wieloma magazynami, gotuje w DD TVN, podróżuje po Azji odkrywając nowe smaki, prowadzi stronę pełną prostych przepisów, kanał video na YT, organizuje cateringi szyte na miarę, prowadzi Akademie Dobrego Smaku Miele i od czasu do czasu wpada do radiowej czwórki. Zachęca do wspólnej, smacznej zabawy w kuchni organizując Foodingi i kieruje je zasada "podaj dalej". Pozytywnie zaraża i motywuje innych do gotowania. Smacznie jedzenie sprawia przyjemność i wywołuje uśmiech na twarzy.

Gotowanie i tworzenie przepisów to zabawa kolorami, smakami i produktami dlatego każdy nas może być kucharzem we własnej kuchni. Do dzieła!:)

Informacje:

http://www.tomekwozniak.com/