Torba foliowa - zakazać czy nie?

Co ekolodzy sądzą o zakazie używania toreb foliowych?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Torba foliowa - zakazać czy nie?
Najpierw znalazła swe miejsce na drzewie. Potem stała się olbrzymią przeszkodą w przemieszczaniu się po chodniku. Szybko znalazła się na językach wszystkich mieszkańców Polski, aż w końcu jej producenci wzięli jej los w swoje ręce. Foliówka.

Walne Zgromadzenie Koalicji na rzecz Opakowań Ekologicznych KOEKO uchwaliło apel do Władz Rzeczpospolitej o zorganizowanie w gminach lepszego systemu segregacji śmieci. Apel jest odpowiedzią na brak realizacji w Polsce prawa Unii Europejskiej. Przyjęta 20 grudnia 1994 roku Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62 WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych nakłada na gminy obowiązek zorganizowania mieszkańcom dobrego systemu segregacji odpadów. Tymczasem aktywność gmin w tym temacie jest bardzo niska. Podobnie jak niska jest świadomość ekologiczna Polaków. Chętniej podejmuje się tematy zastępcze typu „zakaz używania torebek foliowych” oraz propagowanie fałszywych postaw proekologicznych. Wiadomo jednak, że zakazy nie odbudują środowiska.

Koalicjanci apelują, że próba wprowadzenia zakazu używania foliówek jest naruszeniem artykułu 18 wspomnianej Dyrektywy UE, który mówi, iż „Państwa Członkowskie nie utrudniają wprowadzania do obrotu na ich terytorium opakowań spełniających wymogi niniejszej Dyrektywy”. Ponadto jest to ograniczenie wolności wyboru konsumenta. Problem nie tkwi w rodzaju opakowania, lecz w sposobie jego wykorzystania i możliwości recyklingu. W swym apelu KOEKO przedstawia takie rozwiązania, które nie godzą w polski przemysł i są zgodne z prawem oraz standardami Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że branża przetwórstwa tworzyw sztucznych jest w stanie przyjąć i powtórnie przerobić każdą ilość opakowań foliowych.