Triki kuchenne - pieczenie

  • 1

Pomagają łatwiej, sprawniej, szybciej osiągnąć zamierzony efekt kulinarny. Przeczytajcie kilka sprawdzonych sztuczek, które przydają się przy pieczeniu i sprawią, że Wasze wypieki zawsze się udadzą!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Triki kuchenne - pieczenie
fot. Fotolia
Rozdzielenie białek od żółtka
Kiedy zobaczyłam ten sposób pierwszy raz na jakimś filmiku w internecie pomyślałam, że jest trochę pokręcony a może nawet szalony. Ale kiedy go wypróbowałam przestałam się śmiać! (właściwie nadal się śmiałam - ale z tego, że dotąd „męczyłam” się z tradycyjnym rozdzielaniem jajek).

Wystarczy jajka wbić na głęboki talerz i przygotować małą butelkę po napoju. Butelkę oczywiście trzeba umyć, lekko nacisnąć i zassać żółtka do środka butelki. Wymaga to kilku prób, aby nabrać wyczucia ale jak już je złapiemy, będzie to nieziemsko łatwe!

Twarde masło? Nie ma problemu!
Do wielu przepisów należy używać miękkiego masła. Mnie nagminnie zdarza się zapomnieć wyciągnąć je odpowiednio wcześniej, ale nie stanowi to dla mnie żadnego problemu, od kiedy mam na to sposób. Do pokrywki od maselnicy wlewam wrzątek i chwilę w nim trzymam aby naczynie się nagrzało. Wylewam wodę i nakrywam gorąca pokrywkę zimne masło w kostce. Kilka minut i będzie miękkie, ale nie roztopione! W przypadku braku maselnicy ten sam manewr można przeprowadzić z miseczką.

Gdzie jest cukier puder?
Kolejną z moich kuchennych przypadłości jest notoryczny brak cukru pudru! Nie mam pojęcia jak to jest, że zawsze go kupuję, a jak zaczynam piec, to ze zdziwieniem stwierdzam, że go nie mam albo dla odmiany, że zbrylił się w wielka grudę. Zarówno z jednym jak i drugim można sobie poradzić. Brak cukru rozwiązuję mieląc cukier kryształ w czystym młynku do kawy, zbrylony natomiast z łatwością można rozwałkować po przełożeniu do woreczka śniadaniowego.

Jak piec żeby nie spalić?
Kiedy piekłam w starym piekarniku zdarzało mi się za mocno przypiec ciasto od spodu. Często ten problem pojawia się przy starszych lub wysłużonych piekarnikach, w których są problemy z regulacją temperatury czy sposobu pieczenia. Żeby ciasto nie przypaliło się od spodu, na blachę piekarnika należy wysypać warstwę soli i na niej ułożyć formę z ciastem. Inną metodą jest włożenie naczynia z wodą poniżej wypieku.

Rumiana skórka chlebka
Aby pieczywo, które pieczemy w domu miało złotą, i chrupiąca skórkę należy ją posmarować żółtkiem jajka lub też tłustym mlekiem. Zarówno jeden jak i drugi sposób jest sprawdzony i skuteczny.

O orzeszku
Uwielbiam orzechy i chętnie dodaję je do ciast i ciasteczek. Aby ułatwić sobie ich obieranie ze skórki warto przelać je wrzątkiem, a następnie zimna wodą. Orzechy warto przeprażyć (ale nie spalić!) na suchej patelni (lub w piekarniku) przez około 10 minut. Jeśli gorące umieścimy na czystej ściereczce i będziemy pocierać o siebie to również możemy pozbyć się skórek. Warto tez orzechy oprószyć mąką, nie utoną w cieście.
W cieście z orzechami warto 2 łyżki masła czy margaryny zastąpić 2 łyżkami masła orzechowego - ciasto będzie bardziej aromatyczne!

Kto tu bije pianę?
Ubita piana z białek to nieodłączna część wielu wypieków i podstawa biszkoptu. Ubija się ją w prostym celu - aby dodać ciastu lekkości i puszystości. Aby białko dobrze się ubiło trzeba trzymać się kilku zasad:
1) naczynie w którym ubijamy białka musi być absolutnie czyste i suche,
2) nie może nam wpaść do białka nawet odrobina żółtka,
3) jajko powinno być świeże (najlepiej maksymalnie, 3 dniowe ale w sklepowych trudno to ocenić),
4) dajemy szczyptę soli do ubijania

Drożdże świeże czy instant?
Podstawowa informacja, którą powinniśmy przyswoić to taka, że 7 gramów drożdży instant odpowiada 25 gramom drożdży świeżych. Z suszonych drożdży instant nie przygotowuje się rozczynu. Miesza się je w misce z suchymi składnikami, które przewiduje przepis, a następnie dolewa wodę lub mleko. Najważniejszą kwestią jest tutaj temperatura płynu. Powinna ona wynosić około 45 stopni, czyli po zanurzeniu w mleku lub wodzie palca powinniśmy odczuć zdecydowaną ciepłotę. Temperatura decyduje o tym, czy ciasto drożdżowe wyrośnie, czy nie. Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną nieudanych wypieków drożdżowych, przygotowywanych na drożdżach instant, jest właśnie zbyt niska temperatura wody lub mleka.

A na koniec poradnik Zosi-Samosi, czyli przeliczniki ilości produktów:

produkt / szklanka / łyżka / łyżeczka

Mąka tortowa / 160g / 10g / 5g
Cukier kryształ / 220g / 12g / 7g
Cukier puder / 160g / 10g / 5g
Bułka tarta /150g / 9g / 5g
Masło/margaryna / 250g / 15g /5g
Mleko / 250g / 17g / 9g
Woda / 250g / 15g / 5g
Olej / 200g / 14g / 7g
Miód / 360g / 20g / 7g
Mak / 165g / 10g / 5g
Kakao / 120g / 8g / 4g