Wigilia postna czy nie?

  • 1

Niegdyś nie wyobrażano sobie spożywania mięsa podczas Wigilii Bożego Narodzenia. Królowały potrawy z darami lasów, pól i wody, przygotowywane z wielkim pietyzmem i zachowaniem postnych standardów. Dzisiaj przepisy kościelne głoszą, że 24 grudnia nie obowiązuje post i można podawać dania mięsne obok tych wegetariańskich.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Wigilia postna czy nie?
fot. Fotolia
Jednak receptury świątecznych potraw trzymają się tradycji i nie ewoluują w stronę mięsnych dodatków. Sprzyja temu opinia polskich biskupów, którzy zachęcają do podtrzymania bezmięsnej tradycji wieczerzy ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia.

Wg Kodeksu Prawa Kanonicznego wprowadzonego w 1983 roku nie ma obowiązku przestrzegania postu w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Tak postanowiono i taką też wykładnie przedstawiono w 2003 roku w specjalnym liście pasterskim na temat przykazań kościelnych. W dużym uproszczeniu oznacza to, że spożywanie mięsa 24 grudnia nie jest równoznaczne z popełnieniem grzechu. Ogromne przywiązanie do tradycji oraz zachowanie pełnej symboliki potraw wigilijnych wskazują, że w naszym kraju w większości polskich rodzin post ten jest zachowany i nowe przepisy nie zostały w nich przyjęte z radością czy wyczekiwaniem.

Podawanie 12 postnych potraw, których nie przygotowuje się w ciągu całego roku sprawia, że kolacja ta jest traktowana jako duże święto i nie potrzeba jej modyfikować. Barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutia, kulebiak czy ryby przygotowane w różnoraki sposób są pełnowartościowym jadłospisem i w większości polskich domów nie znajduje się miejsce na dołożenie jakiejkolwiek potrawy z mięsem.

Dalej ścisły post utrzymany został w piątki w całym roku kalendarzowym oraz podczas Wielkiego Postu. Obowiązuje on wszystkich katolików, którzy ukończyli 14 rok życia. Mimo, że czas adwentu nadal budzi sporo kontrowersji, to nie przewiduje się by spożywanie produktów mięsnych było tutaj zakazane. W końcu to czas oczekiwania na miłe wydarzenie - przyjście na świat Pana Jezusa.

A jak jest u Was? 24 grudnia - postny czy nie?