Wiśnie w kuchni i nie tylko

  • 2

Te smaczne pestkowe owoce hodowane są od co najmniej 2,5 tysiąca lat a ich popularność nie słabnie! Czemu zawdzięczają swoją wysoką pozycję wśród najchętniej jedzonych owoców?

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Wiśnie w kuchni i nie tylko
fot. Fotolia

Nie każdy wie, że odmian wiśni jest około 60. Te najbardziej znane to Szklanka, Łutówka, Sabina, Lubka czy Książęca. Wiśnie są wspaniałym produktem nadającym się do bezpośredniego spożycia lub na różne przetwory.

Z owoców wiśni możemy przygotowywać nalewki i inne alkohole, dżemy, soki, syropy, konfitury a nawet galaretki. Dodaje się je także do jogurtów; można je suszyć oraz kandyzować.

Niewiele osób wie, że w kuchni możemy wykorzystać także liście wiśni - można dodawać je podczas kiszenia ogórków lub marynat - pozwali to na zabezpieczenie roztworu przez zepsuciem. Świetnie sprawdzają się w ciastach drożdżowych, biszkoptowych czy ucieranych.

Warto je jeść ze względu na witaminy, które zawierają. Są to między innymi: C, B, B1, B2, PP. Zawierają także kwas foliowy oraz związki mineralne - sole miedzi, żelaza, potasu czy magnezu.

Poza wszystkimi już wymienionymi, warto zapamiętać jeszcze jedną ich właściwość - doskonale wpływają na zdrowie. Polecane są osobom cierpiącym nie niedokrwistość, anemię; jako środek dezynfekujący drogi oddechowe oraz moczowe.

Ułatwiają odkrztuszanie, więc poleca się je także przy uporczywym, suchym kaszlu. Liście wiśni zalecane są przy leczeniu miażdżycy; zapobiegają one powstawaniu tej choroby - należy robić z nich odwary i spożywać w niewielkich ilościach. Odwar z liści pomaga także przy biegunkach.

Ciekawostką może być fakt, że żywica z drzewa wiśni zawiera substancje zastępujące dobrze znaną nam gumę arabską.

Jeśli więc mamy sad, to koniecznie posadźmy drzewko wiśni; aby jednak to uczynić, należy zasięgnąć porady specjalisty - wiśnie są samopylne i obcopylne, a co za tym idzie - musimy mieć tak zwany „zapylacz”, czyli inne drzewo z tego samego gatunku.