Witamina A i beta-karoten

Witaminy są bardzo ważne w naszym życiu. Powinniśmy wiedzieć jakie jest nasze zapotrzebowanie na nie, ich działanie a także występowanie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Witamina A i beta-karoten
Witamina A i beta-karoten: Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Występuje w dwóch postaciach - witaminy A oraz beta-karotenu. W produktach pochodzenia zwierzęcego występuje w postaci czystej witaminy A (retinolu), natomiast w produktach roślinnych jako prowitamina A (beta-karoten)

Dzienne zapotrzebowanie
: 800 - 1000 mcg

Działanie: Witamina ta pobudza wzrost kości i zębów. Poprawia stan skóry i włosów. Opóźnia proces starzenia organizmu. Wspomaga gojenie się ran. Jest zalecana w chorobach skóry (trądziku, owrzodzeń, czyraków itd.). Zapobiega infekcjom i zakażeniom, szczególnie układu oddechowego. Łagodzi objawy alergii. Pomaga w leczeniu niektórych chorób oczu. Wpływa korzystnie na układ rozrodczy.

Niedobór: Objawy niedoboru odczuwa się dopiero po kilku miesiącach. Skutki niedoboru to m. in. pogorszenie widzenia, zwiększenie podatności na infekcje, pogorszenie stanu skóry (staje się sucha, szorstka i mało elastyczna). Pojawiają się trądzik, łupież lub zajady. Mogą nastąpić: spowolnienie wzrostu, brak apetytu, spadek wagi oraz deformacje kości.

Nadmiar: Przy zwiększonej ilości tej witaminy mogą pojawić się objawy w postaci m. in. krwawienia z dziąseł, owrzodzenia jamy ustnej, bólu brzucha, głowy, kości, stawów. Ponadto może pojawić się drażliwość, gorączka, nadmierne wypadanie włosów, utrata apetytu, złe samopoczucie, senność.

Źródła witaminy A: wątroba, nerki, masło, jaja, ser, tran, ryby Źródła beta-karotenu: ciemnozielone, żółte i pomarańczowe owoce i warzywa.

Uwaga! Witaminy A nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem!