Witamina D

Witaminy są bardzo ważne w naszym życiu. Powinniśmy wiedzieć jakie jest nasze zapotrzebowanie na nie, ich działanie a także występowanie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Witamina D
Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witaminę D możemy przyjmować wraz z pożywieniem lecz nasz organizm pod wpływem promieni słonecznych sam ją syntezuje w skórze.

Dzienne zapotrzebowanie: niemowlęta - 20 mcg; dzieci i osoby dorosłe - 15 mcg

Działanie: Witamina D reguluje wchłanianie fosforu i wapnia. Jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i mineralizacji kości. Wpływa korzystnie na system nerwowy oraz na słuch - ma wpływ na stan kostek ucha wewnętrznego. Zwiększa odporność. Reguluje wydzielanie insuliny

Niedobór: Powoduje upośledzenie wchłaniania wapnia i fosforu z układu pokarmowego, deformacje kostne. Może prowadzić do opóźnionego wyrastania zębów u dzieci, pocenia się. Niedobór tej witaminy utrudnia pracę układu nerwowego i systemu mięśniowego.

Nadmiar: Czterokrotne przekroczenie zalecanej dawki jest toksyczne. Nadmiar tej witaminy może prowadzić do zwapnienia kości i zębów, biegunki, zmęczenia, wzmożonego oddawania moczu, bólu oczu, świądu skóry i bólów głowy.

Źródło: tran, oleje rybne, mleko, wątroba, białka jaj, ser, masło, śmietana.