Witaminy - co warto o nich wiedzieć?

  • 2

Dostarczają nam ich prawie wszystkie produkty, które spożywamy - niektóre witaminy wprowadzamy do organizmu, nawet o tym nie wiedząc. Sprawdźcie więc, w jakich produktach znajdziecie najważniejsze z nich!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Witaminy - co warto o nich wiedzieć?
fot. Fotolia

Witaminy są to związki organiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W postaci biologicznej występują w bardzo małych ilościach , ale niektóre z nich nasz organizm przekształca w bardzo cenne prowitaminy.

Witaminy nie są dla naszych organizmów materiałem budulcowym ani źródłem energii, ale bez nich nie może dobrze funkcjonować żaden organizm.

Niedobór witamin jest bardzo szkodliwy, ale nadmiar także nie przynosi nam żadnego pożytku, a nawet wywołuje niepożądane skutki. Długotrwały brak danych witamin wywołuje zespół zwany awitaminozą, nadmiar hiperwitaminozę, a częściowy niedobór witamin jest znany nam jako hipowitaminoza.

Klasyfikacja witamin jest dość trudna ponieważ mają one różną budowę. Niektóre witaminy są rozpuszczalne w wodzie, a niektóre w tłuszczach . Do tej drugiej grupy należą witaminy: A, D, E, K.

Witaminę A można nazwać inaczej retinolem; występuję głównie w mięsach, warzywach zielonych a prowitaminą tej witaminy jest barwnik karotenu. Brak witaminy A powoduje pogorszenie się widzenia a nawet utratę wzroku.

Witamina D - jej niedobór powoduje niezdolność wykorzystywania wapnia i fosforu, co wiąże się z problemami kostnymi. W przyrodzie witamina D występuje rzadko - można znaleźć ją w tranie, wątróbce, rybach i wielu produktach mlecznych.

Witamina E nazywana jest naturalnym przeciwutleniaczem; najobfitszym źródłem tej witaminy są oleje roślinne, ziarna zbóż oraz zielone warzywa.

Witamina K utrzymuje prawidłowe stężenie czynników krzepnięcia krwi, hamuje rozwój nowotworów i pomaga w gojeniu się ran; występuje głównie w brokułach, ogórkach i innych zielonych warzywach oraz w oleju sojowym, jajach i serach.

Główne witaminy rozpuszczalne w wodzie to C i B.
Witamina C występuje w postaci kwasu askorbinowego, bierze udział w utrzymaniu prawidłowego układu odpornościowego, działa bakteriobójczo i jest niezbędna do wytworzenia kolagenu. Największym źródłem witaminy C są warzywa i owoce.

Witamina B jest bardzo ważna dla metabolizmu człowieka. Witaminy z grupy B można podzielić na liczne podgrupy, warto je wszystkie dostarczać wraz z pożywieniem - można ją znaleźć w produktach roślinnych, mięsie oraz nabiale.