Właściwe żywienie dzieci

Zasady żywienia, podział produktów na grupy, pozwala nam poznać wartości odżywcze i ich znaczenie w codziennym żywieniu.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Właściwe żywienie dzieci
fot. Fotolia

Produkty żywnościowe i ich rola, jaką spełniają w żywieniu dzieci, możemy podzielić na 2 grupy:
I - na produkty ochronne, czyli zapobiegawcze
II - na produkty energetyczne.

Do grupy produktów ochronnych zaliczamy: mleko i przetwory z mleka, ser, masło, śmietanę, jaja, podroby mięsne, mięso, ryby, warzywa i owoce obfitujące w witaminę C (owoce porzeczki, owoce róży, truskawki, poziomki, maliny, agrest),a z warzyw kalafior, pomidory, kapusta biała, czerwona, włoska.

Produktami ochronnymi nazywamy takie produkty, które zawierają dużo pełnowartościowego białka, witamin, składników mineralnych, a tym samym chronią dziecko od schorzeń wynikających z tego typu niedoborów pokarmowych.

Niedobór produktów ochronnych w żywieniu odbija się niekorzystnie na rozwoju i stanie zdrowia dziecka. Należy zatem planować dzienne normy produktów dla dzieci stawiając je na pierwszym planie. Z tego też względu ilość kalorii z produktów ochronnych powinna być większa niż z produktów energetycznych.

Do produktów energetycznych zaliczamy: pieczywo, mąkę, kasze, makarony, tłuszcze, cukier. W żywieniu dzieci produkty energetyczne powinny znajdować się na drugim miejscu, gdyż służą one jako uzupełnienie ilościowe produktów ochronnych, jako wartość kaloryczna i zaspokajają uczucie głodu.

Przy użyciu produktów energetycznych nie należy przekarmiać dzieci pieczywem, kaszami, kluskami, słodyczami aby nie pozbawiać je łaknienia na inne produkty takie jak mleko, ser, owoce i warzywa.

Słodycze i cukier odgrywają ważną rolę w żywieniu dzieci jako produkty dostarczające organizmowi energię, ale muszą być podawane o ograniczonej ilości i we właściwych posiłkach, ponieważ hamują wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają łaknienie na inne wartościowe produkty.

Najlepiej podawać dzieciom słodycze po obiedzie i na podwieczorek.


Ciekawi Cię co to jest programowanie żywieniowe? Zobacz TUTAJ >>>