Produkty żywnościowe i ich rola, jaką spełniają w żywieniu dzieci, możemy podzielić na 2 grupy:
I - na produkty ochronne, czyli zapobiegawcze
II - na produkty energetyczne.
Produktami ochronnymi nazywamy takie produkty, które zawierają dużo pełnowartościowego białka, witamin, składników mineralnych, a tym samym chronią dziecko od schorzeń wynikających z tego typu niedoborów pokarmowych.
Niedobór produktów ochronnych w żywieniu odbija się niekorzystnie na rozwoju i stanie zdrowia dziecka. Należy zatem planować dzienne normy produktów dla dzieci stawiając je na pierwszym planie. Z tego też względu ilość kalorii z produktów ochronnych powinna być większa niż z produktów energetycznych.
Do produktów energetycznych zaliczamy: pieczywo, mąkę, kasze, makarony, tłuszcze, cukier. W żywieniu dzieci produkty energetyczne powinny znajdować się na drugim miejscu, gdyż służą one jako uzupełnienie ilościowe produktów ochronnych, jako wartość kaloryczna i zaspokajają uczucie głodu.
Przy użyciu produktów energetycznych nie należy przekarmiać dzieci pieczywem, kaszami, kluskami, słodyczami aby nie pozbawiać je łaknienia na inne produkty takie jak mleko, ser, owoce i warzywa.
Słodycze i cukier odgrywają ważną rolę w żywieniu dzieci jako produkty dostarczające organizmowi energię, ale muszą być podawane o ograniczonej ilości i we właściwych posiłkach, ponieważ hamują wydzielanie soków trawiennych, zmniejszają łaknienie na inne wartościowe produkty.
Najlepiej podawać dzieciom słodycze po obiedzie i na podwieczorek.
Ciekawi Cię co to jest programowanie żywieniowe? Zobacz TUTAJ >>>