Dzieci zazwyczaj zjadają podwieczorki około godziny 16.00. Starajmy się unikać podawania im byle czego. Niektóre pokarmy można przygotować nawet dzień wcześniej i przechować w lodówce. Później wystarczy je jedynie wyjąć i ewentualnie podgrzać.
Należy pamiętać o tym, by zaszczepić zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci. Nie liczmy na to, że pociecha sama upomni się o zdrową przekąskę. Zwłaszcza, że z każdej strony otacza nas wysoko przetworzona żywność - dlatego też, jestem wielkim zwolennikiem żywności przygotowywanej w domu.
Chcę podsunąć Wam kilka moich sposobów na to, by dziecko zjadło ze smakiem posiłek, a jednocześnie nie było ociężałe, za to chętne do dalszej zabawy i nauki.
1. Mleczny koktajl z bananem lub innymi miękkimi owocami. Zamiast mleka można użyć maślanki lub kefiru. Dodatkowo podać do picia słomkę. Tym sposobem można dodać do koktajlu odrobinę owoców, za którymi dziecko nie przepada. Taki napój ewentualnie można dosłodzić miodem.
2. Kisiel lub budyń, ale nie z torebki, tylko taki przygotowany samodzielnie w domu. Będzie dużo zdrowszy i smaczniejszy.
3. Owsianka z amarantusa z dodatkiem domowej konfitury owocowej.
4. Kawałek domowego ciasta drożdżowego, np. z dodatkiem dyni, owoców lub marchwi. Może też być sernik lub piernik. Dodatkowo ciasto można posypać kruszonką z migdałów lub płatków owsianych.
5. Pieczone jabłko z bakaliami.
6. Placuszki z twarożkiem i owocami, posypane cynamonem.
7. Wafel ryżowy z twarożkiem i rzodkiewką.
8. Sałatka owocowa.
9. Muffinki w słonej wersji, np. z szynką.
10. Domowe rogaliki lub bułeczki.
Polecamy: Najlepsze i najzdrowsze podwieczorki dla dzieci!
Nina W.