Właściwości i zastosowanie czarnego bzu

  • 3

Czarny bez jest rośliną o szerokim zastosowaniu. Zwalcza różne dolegliwości, odtruwa i ułatwia usuwanie szkodliwych dla człowieka produktów przemiany materii. Jak jeszcze wykorzystuje się czarny bez? Przeczytaj!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Właściwości i zastosowanie czarnego bzu
fot. Fotolia
Czarny bez nazywany bywa różnie - nazewnictwo to zależy od zwyczaju, tradycji,a także regionu Polski. Nie bądźcie więc zdziwieni jeżeli usłyszycie, że dziki, czarny bez to dla niektórych także hyćka, bzina, bzowina czy buzina. Roślina ta należy do gatunku piżmaczkowatych. Gdzie pierwotnie występował czarny bez? Niestety, uprawiany jest już tak długo, że trudno to stwierdzić.

Co jest natomiast pewne? Uważa się, że czarny bez wywodzi się z terenów Europy o klimacie oceanicznym i suboceanicznym oraz zachodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Czarny bez w Środkowej i Zachodniej Europie należy do gatunku pospolitego - w Polsce czarny bez występuje na całym obszarze naszego kraju.

Czarny bez to roślina lecznicza, traktuje się ją jako surowiec zielarski (są nim kwiaty oraz dojrzałe owoce). Warto wiedzieć, że lecznicze właściwości posiada także kora czarnego bzu, jego liście i korzenie. Jest to zatem roślina, która ma bardzo dobry wpływ na organizm człowieka.

czarny bez
Zdjęcie: Fotolia

Roślina ta zawiera wiele witamin oraz soli mineralnych. Pomaga w pokonaniu gorączki, kaszlu, a także wzmacnia nasz organizm osłabiony np. chorobą. Jeżeli będziemy regularnie spożywać sok z bzu, poradzimy sobie z atakującą nas infekcją i szybko wrócimy do pełni sił. W kwiatach czarnego bzu znajduje się wiele kwasów organicznych, steroli, olejków, soli mineralnych, flawonoidów. Wszystkie te składniki mają drogocenny wpływ na nasze zdrowie.

Kwiaty czarnego bzu posiadają właściwości przeciwgorączkowe i napotne. Działają przeciwzapalnie i wykrztuśnie, zaleca się płukać nimi obolałe gardło. Ponadto działają moczopędnie. Wywar z kwiatów pomaga również w leczeniu chorób reumatycznych.

Czarny bez poprawia funkcjonowania naszego układu trawiennego. Jeżeli cierpisz na zgagę - pij sok z czarnego bzu - na pewno złagodzi tę dolegliwość. Podobnie, jeśli masz skłonność do zaparć i wzdęć.

Czarny bez poprawia również pracę naszych nerek. Dzięki flawonoidom, które stabilizują ilość witaminy C, jest ona dobrze przyswajana przez organizm ludzki oraz zapobiega rozwojowi bakterii. Flawonoidy działają również przeciwskurczowo.

szuszony
Zdjęcie: Fotolia

W czarnym bzie znajduje się duża ilość beta karotenu. Dzięki niemu poprawia się nasza przemiana materii, a nas system odpornościowy zostaje wzmocniony. Substancja ta hamuje również rozwój wolnych rodników, dzięki czemu zapobiega zachorowaniom na raka płuc czy skóry oraz spowalnia procesy starzenia.

Dzięki olejkowi z czarnego bzu można skutecznie zwalczyć cellulit. Należy regularnie wmasowywać olejek w skórę, a także pić napar z kwiatów czarnego bzu - wtedy efekty będą widoczne naprawdę bardzo szybko.

Napary i odwary z czarnego bzu są bardzo pomocne w pielęgnacji naszej skóry. Szczególnie, jeśli jest to skóra zanieczyszczona bądź delikatna, podrażniona. Można taki napar stosować jako tonik - regularne stosowanie na pewno przyniesie oczekiwane efekty, a wygląd naszej skóry znacznie się poprawi.

Czarny bez zawiera wiele substancji, które dla naszego zdrowia są naprawdę bardzo cenne. Wymienić można witaminy z grupy B (np. kwas foliowy oraz niacynę), kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry, witaminę A, B1, B2 oraz enzymy i biopierwiastki. Czarny bez zawiera również dużo potasu, magnezu, chloru, selenu oraz sodu i żelaza. Pity regularnie pomaga wzmocnić nasz organizm oraz wspiera go w walce z infekcjami.

Czarny bez ma naprawdę szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Pity regularnie wzmacni organizm. Skorzystaj z naszych przepisów na soki i syropy z czarnego bzu i ciesz się swoim zdrowiem!

Kloruś poleca syrop z owoców z czarnego bzu. Syrop jest naprawdę zdrowy i pomocny w wielu dolegliwościach. Kwiatki czarnego bzu możesz także wykorzystać, by upiec wspaniałe ciasto. Kloruś poleca zatem ciasto na kefirze z kwiatami bzu. Jest dietetyczne i zdrowe. Spróbujcie sami!

Sok z czarnego bzu przygotowała alaaa. Pomaga zwalczyć zimowe przeziębienie i inne infekcje. Dodatkowo wyśmienicie smakuje.

                             

Konfitura z truskawek i kwiatów czarnego bzu autorstwa zufikowo jest naprawdę znakomita. Kwiaty czarnego bzu i truskawki idealnie ze sobą współgrają.

A może ktoś z Was przyrządza syropy i soki z czarnego bzu? Podzielcie się koniecznie swoimi przepisami!

Dowiedz się więcej: czarny bez zamiast aspiryny? >>>