X Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie

X Święto Ciulimu-Czulentu - Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej, Lelowskie spotkanie Kultur odbędzie się w Lelowie 18-19 sierpnia 2012r.

         
ocena: 3/5 głosów: 1
X Święto Ciulimu-Czulentu w Lelowie
"Święto Ciulimu-Czulentu" jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. To święto ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. W ramach tego festiwalu prezentowana jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, tradycje, potrawy, a także regionalna kultura polska przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Wielką wartością tego festiwalu jest uczestniczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.

„Święto Ciulimu – Czulentu” organizowane od 2003 r. w Lelowie koło Częstochowy, jest spotkaniem dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. Inicjatorem święta był Wójt Gminy Lelów Jerzy Szydłowski oraz rabin Simcha Krakowski, główny organizator przyjazdu chasydów do Lelowa na grób Cadyka. Pierwsze święto odbyło się bardzo kameralnie. Była to skromna impreza (przybyło na nią ok. 120 osób), której symboliczne znaczenie okazało się bardzo znaczące i stało się podstawą do dalszych działań. Impreza rozrosła się tak, że ma obecnie zasięg ogólnokrajowy, a nawet międzynarodowy.

W święcie uczestniczy zarówno społeczność gminy Lelów i gmin okolicznych, jak i znaczna liczba turystów przyjeżdżających na tę imprezę z całego kraju. Uczestnikami tego święta są także chasydzi z Izraela i innych krajów, którzy są związani z tą miejscowością poprzez postać cadyka Dawida Bidermana. „Święto Ciulimu – Czulentu” otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt Turystyczny, a potrawa „Ciulim lelowski” i „Czulent lelowski” otrzymała certyfikat potrawy regionalnej. „Ciulim lelowski” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych województwa śląskiego w kategorii „gotowe dania i potrawy”. To święto z jednej strony przypomina o tym, że w Lelowie żyli obok siebie Żydzi i Polacy, z drugiej zaś stanowi bardzo oryginalną ofertę turystyczną. Tłumy uczestników są tego najlepszym potwierdzeniem. Brak Święta Ciulimu – Czulentu odebrałby Lelowowi specyficzny klimat miejsca, w którym wciąż spotykają się dwie różne, ale zarazem bliskie sobie kultury. przerwanego przez wojnę polsko – żydowskiego sąsiedztwa.

Obchody święta są podzielone na dwa dni: w sobotę - dzień polski, w niedzielę dzień żydowski. Głównymi atrakcjami w tym roku będą m.in. występy zespołów folklorystycznych, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Żywczanie”,koncert Dziecięcej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Dzień polski zakończy koncert zespołu „Golec uOrkiestra”. Drugi dzień Festiwalu rozpocznie się od uroczystego zapalenia menory. Ten dzień był poświęcony kulturze żydowskiej. Tradycyjnie już odbędą się warsztaty tańca żydowskiego oraz rozstrzygnięcie Konkursu Potraw Regionalnych. Odbędzie się także koncert zespołu klezmerskiego „Chmielnikers” oraz koncert zespołu "Acoustic Acrobats", a na zakończenie zagra "Leopold Kozłowski i Przyjaciele" Festiwalowi towarzyszyć będą również wystawy fotograficzne, pokaz wyrobów rękodzieła artystycznego oraz degustacja i sprzedaż potraw regionalnych i żydowskich. Oprócz ciulimu i czulentu w Lelowie można będzie spróbować gęsich pipek, gęsiego pipka, raków, gęsiego smalcu, lelowskiej śliwowicy oraz zupy a`la nietoperz. Więcej informacji na temat przebiegu tegorocznego Święta znajdziemy na oficjalnej stronie Lelowa - http://www.lelow.pl/. Ja tam będę na pewno i serdecznie zapraszam wszystkich, którzy mają możliwość przyjechać do Lelowa aby posmakować tutejszych potraw!