Zalewajka – smaki dzieciństwa

  • 1

Wielu z nas na myśl o zalewajce ma wspomnienia związane z okresem dzieciństwa. Niegdyś bowiem, zupa ta była jednym z podstawowych posiłków Polaków. Macie ochotę przypomnieć sobie jej smak? Koniecznie sprawdźcie przepis!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Zalewajka – smaki dzieciństwa
fot. Fotolia
CO Z TĄ ZALEWAJKĄ?

Obecność kuchni regionalnych w naszym kraju to ważny element tradycji i kultury, a przy tym wyznacznik tożsamości regionu. Danie, które należy do grupy regionalnych przysmaków to zupa zwana zalewajką. Wywodzi się z ziemi łódzkiej, jednak za sprawą migracji ludzi po całym kraju najpopularniejsza stała się na Kielecczyźnie. Ponieważ świętokrzyska kuchnia była prosta i składała się z tanich, łatwo dostępnych składników, zalewajka przypadła do gustu niemal każdemu!

W  czasach powojennych gospodynie przyrządzały ją na śniadanie by nasycić mężów idących pracować na roli. Drobno pokrojone ziemniaki gotowały w wodzie, po czym zalewały je (na podstawie tej czynności powstała nazwa potrawy) domowym, kwaśnym żurem. Od święta wzbogacały wywar kilkoma suszonymi grzybami lub plasterkami kiełbasy. Dziś przysmak ten znany jest w wielu częściach kraju, jednak w każdej z nich przybiera nieco inną formę!

Zakwas na zalewajkę Zalewajka
Zdjęcia: Fotolia
 
PODSTAWA ZALEWAJKI – ŻUR

Najważniejszy element tradycyjnej zalewajki to żur – dodaje on potrawie kwaśności i charakterystycznego smaku. Możemy przygotować go samodzielnie lub zakupić w zaprzyjaźnionym warzywniaku osiedlowym.

 JAK PRZYRZĄDZIĆ ZAKWAS?

Do naczynia wsypujemy mąkę, liść laurowy, ziele angielskie i 2 ząbki czosnku, zalewamy letnią wodą i dokładnie mieszamy. Mieszankę przykrywamy czystą ściereczką lub gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 4 - 5 dniach żur będzie gotowy do użycia!

JAK ZROBIĆ ZALEWAJKĘ?

Do zrobienia tradycyjnej zalewajki będziemy potrzebować kilku pokrojonych w kostkę ziemniaków, posiekanej cebuli, 2 liści laurowych, kilku ziarenek ziela angielskiego, zmielonego ząbka czosnku, pokrojonej na drobno słoniny, szklanki żurku i opcjonalnie suszonych grzybów.

Ziemniaki  z dodatkiem ziela, liścia i suszonych grzybów gotujemy w ok. 2 litrach wody. W tym czasie wysmażamy na patelni słoninę, dodajemy cebulę i czekamy aż się zarumieni. Kiedy gotowane ziemniaki zmiękną, wlewamy zakwas, a po 2-3 minutach okrasę i czosnek - doprowadzamy do wrzenia, doprawiamy solą, pieprzem i gotowe!

Jeśli macie ochotę urozmaicać zalewajkę o inne dodatki, śmiało wykorzystać możecie jajko ugotowane na twardo lub gęstą śmietanę, która sprawi, że zupa będzie bardziej kremowa!

NASZE PROPOZYCJE

Tradycyjne przepisy na zupy to najlepsze pomysły bazowe do stworzenia naprawdę smakowitego i oryginalnego dania!

Jednym z takich receptur może być słynna domowa zalewajka, która jest nie tylko smaczna, ale i prosta w przygotowaniu! Innym równie ciekawym, a zarazem oryginalnym przepisem będzie zalewajka myśliwska z wkładką zrobiona na bulionie z dodatkiem aromatycznej kiełbasy myśliwskiej, marchewki i ziół!

Zalewajka
Zdjęcie: Fotolia

Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy z dzieciństwa, jaka jest Wasza? Czekamy na sprawdzone przepisy regionalnych dań oraz wariacje na ich temat. Pamiętajcie, że dodane przez Was przepisy na dania otrzymują wirtuale wymienne na wspaniałe nagrody i książki!