Zamojskie przysmaki

Kto wybiera się na Zamojszczyznę na pewno zechce zakosztować tego, z czego region zamojski słynie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Zamojskie przysmaki
1. Flaki zamojskie

Wszyscy znamy flaki po warszawsku, podawane z pulpetami. Ze sklepowych półek znamy jednak rownież inne - flaczki zamojskie. Z całą pewnością mogę potwierdzić, że są wyjątkowo smaczne. A najlepiej smakują oczywiście na Zamojszczyźnie, choć i te słoikowe są godne polecenia.

2. Pieróg biłgorajski

To placek niezwykle smaczny, wyglądem przypomina pasztet - na pierwszy rzut oka każdy przyjezdny myli więc pieróg z pasztetem. Pieczony z kaszą gryczaną i ziemniakami nie ma sobie równych. Moim zdaniem moze konkurować jedynie z kiszką ziemniaczaną z Podlasia... ale jako Zamojszczanka będę upierać się przy pierogu...

3. Ser zamojski


Z mleka krowiego, podpuszczkowy. Występuje w wersji pełnotłustej oraz wędzonej. Jego receptura powstała w Zamościu, jest jednak już na tyle znany, że kupimy go w całej Polsce.

4. Miód

Miód przede wszystkim - Ministerstwo Rolnictwa zakwalifikowało nawet tamtejsze miody jako smakołyk lokalny. Znane są szczególnie fasolowy, gryczany, rzepakowy z Roztocza oraz malinowy. Słynny jest tu także Nektar Świętego Eugeniusza czyli miód ziołowy z mniszka pospolitego. Na Liście Produktów Tradycyjnych znalazły się także doskonałe miody pitne.

5. Piwo

Największe w Polsce święto piwa odbywa się na Zamojszczyźnie - w Krasnymstawie. Dlatego też na Zamojszczyźnie nie mogło zabraknąć browaru - Zwierzyniec, dzierżawiony przez Browary Lubelskie Perła tymczasowo produkcję wstrzymał.

6. Cebularz jak oscypek

Górale mogą być dumni z oscypka, mieszkańcy Zamojszczyzny - z cebularza. Pierwsze cebularze wypiekane były na lubelskiej starówce przez tamtejszych Żydów już w XIX wieku. Jeszcze przed wojną na zamojscy i kazimierscy Żydzi znali recepturę tego wypieku. zajadamy się nimi po dziś dzień.