- 3 jajka
- 2–3 czerstwe rogaliki
- 5 dag całych migdałów bez skórki
- laska wanilii
- 5 dag rodzynek
- 5 dag suszonych moreli
- 10 dag masła
- łyżka kaszy manny
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 1 litr mleka
- 2 łyżki cukru
To jeden ze sztandarowych angielskich deserów. Jest przy tym prosty i szybki w przygotowaniu. Podstawowy przepis możesz lekko zmodyfikować – za każdym razem zachwyci cię swoim smakiem.
1. Zamiast rogalików do przygotowania zapiekanki możesz użyć czerstwej chałki lub innego słodkiego pieczywa.
2. Jeśli chcesz, by deser był bardziej efektowny, możesz podać go z sosem z malin, jeżyn lub wiśni: 2 szklanki mrożonych owoców i 4–5 łyżek cukru gotuj w rondelku kilka minut, mieszając. Maliny lub jeżyny przetrzyj przez sitko, wiśnie zostaw w całości lub lekko zmiksuj. 3 łyżki wody wymieszaj z płaską łyżką mąki ziemniaczanej. Wlej do owoców i zagotuj. Podawaj na ciepło lub na zimno.
3. Dobrym pomysłem jest podanie zapiekanki z budyniem waniliowym. Do mleka na budyń dodaj najlepiej nieco miąższu wyskrobanego z laski wanilii. Możesz też utrzeć ostudzony budyń z kilkoma łyżkami masła – otrzymasz wyborny krem.
WYKONANIE:
1. Przygotowanie składników
Morele pokrój w paseczki i wymieszaj z rodzynkami. Rogaliki pokrój na cienkie kromki i posmaruj masłem. Migdały upraż na patelni z odrobiną masła. Do mleka dodaj wyskrobany miąższ z wanilii i lekko je podgrzej.
2. Przygotowanie masy mlecznej
Do mleka wsyp siemię i kaszę, wlej roztrzepane jaja, wymieszaj. Do wysmarowanych masłem i wysypanych cukrem foremek włóż warstwę rogalików, ugnieć, na to wysyp morele z rodzynkami i migdały.
3. Pieczenie, serwowanie
Składniki w foremce polej mlekiem z dodatkami. Na wierzchu ułóż jeszcze jedną warstwę rogalików i bakalii, znowu polej mlekiem. Wstaw na 15 min do piekarnika nagrzanego do 160 st. Gotowe zapiekanki przełóż na talerze.
Tekst: Robert Grotkowski. Zdjęcia: A. Rogalski