Siemie lniane zastosowanie

  • 4

O siemieniu słyszał chyba każdy, ale nie każdy wie do czego można je dodawać i jakie ma zastosowanie w kuchni. Być może komuś z Was moje rady okażą się pomocne. Zapraszam!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Siemie lniane zastosowanie
fot. Fotolia

Siemię lniane - te małe, niepozornie wyglądające ziarenka posiadają wiele cennych wartości odżywczych oraz leczniczych. Działają osłaniająco a także regenerująco na układ pokarmowy. Dlatego warto je włączyć do swojego menu.

Nasiona siemienia lnianego zawierają także bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, witaminę E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fito-estrogeny. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, upośledzają wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym, wykazują właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz poprawiają nastrój, wzmacnia włosy oraz paznokcie.


Zobacz przepisy:
Surówka oraz pizza z dodatkiem siemienia lnianego:

                                           Pizza z siemieniem lnianym

Jak je spożywać? Oczywiście najzdrowsze siemię jest w postaci naparu.

Na szklankę wody sypiemy 1 łyżeczkę siemienia lnianego i gotujemy kilka minut aż zgęstnieje, wypijamy jeszcze ciepłe. Można wziąć jedną lub dwie łyżeczki mielonego siemienia i zalać gorącą wodą (wcześniej przegotowaną). I taki napój wypić, jeśli ktoś nie lubi smaku siemienia, może dodać do niego ulubionego soku: malinowego, wiśniowego, z bzu, z czarnej porzeczki, żurawiny. Można też wypić z dodatkiem kawy rozpuszczalnej i mleka. Wsypujemy do szklanki, łyżeczkę kawy rozpuszczalnej i zalewamy ugotowanym wywarem z siemienia. Dolewamy do smaku mleka ewentualnie dosładzamy.

Napar przeważnie wypijamy bez ziarenek, ale można je wykorzystać do czegoś innego np. jako dodatek do pizzy, do surówek i sałatek, do sosów, możliwości jest wiele. Możemy dodać do porannego musli, do jogurtów, do szejków owocowych, posypywać nim kanapki dodawać do zupy, do pieczenia chleba lub ciasteczek kruchych i owsianych .

Można także wykonać tak zwane "sezamki z siemienia". Do podprażonego na patelni siemienia lnianego (pod przykryciem) dodać małą ilość miodu. O jednym tylko warto pamiętać siemię jest bardzo kaloryczne i nie należy go stosować na sucho. A jeśli chodzi o kupno trzeba pamiętać tylko w aptece albo w sklepie spożywczym, ponieważ z centrali nasiennych może być opryskane zaprawą przeciw szkodnikom i zamiast pomóc zaszkodzi naszemu zdrowiu.